Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

II Zlot Jaskiniowców: Edukatorzy przyczynią się do lepszego poznawania Jury

Facebook Twitter

W niedzielę 8 września II Jurajski Zjazd Jaskiniowców. To spotkanie ma na celu integrować środowisko „jaskiniowe”, jak również podnosić kompetencje osób oprowadzających i edukujących turystów.

Jurajski Zjazd Jaskiniowców
fot. FB Jurajski Zjazd Jaskiniowców

II Zlot Jaskiniowców

Juralka na Szlaku, czyli Magdalena Białas będzie we wrześniu szkolić edukatorów jurajskich. Wyposażeni w tę wiedzę przewodnicy będą mogli przygotować turystów do pełniejszego poznawania walorów naszej malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. 8 września zaplanowano II Jurajski Zlot Jaskiniowców. Będzie traktował m.in. o intrygującym świecie nietoperzy, czyli lokatorach okolicznych jaskiń:

Magdalena Białas: Doedukowuję ludzi, którzy już edukują, tak mówiąc troszkę przekornie, ponieważ są tam już szkolenia na wyższym poziomie, nie mówimy już na zasadzie ile waży, czy mierzy nietoperz, tylko jak się nim posługiwać, jak go obsługiwać, karmić, obrączkować, mierzyć i ważyć- to są już rzeczy, które otrzymują osoby, które już do tej pory edukują.

fot. FB Magdalena Białas

Już przed rokiem podczas pierwszego zlotu udało się zdobyć taką wiedzę, która procentuje teraz na szlakach. Turystyka jurajska może być jeszcze atrakcyjniejsza i zaskakująca na każdym kroku ciekawostkami:

Radio Jura: II Jurajski Zlot Jaskiniowców, jakie doświadczenia po tym pierwszym?

Magdalena Białas: Bardzo wiele osób, które nie edukują o jaskiniach, o nietoperzach, miało możliwość pierwszy raz zobaczyć z tak bliska nietoperza dlatego, że nietoperzy nawet my, co edukujemy, nie możemy ani dotykać, ani do nich podchodzić. Na szkoleniu mamy możliwość naprawdę widzieć tego nietoperza, widzieć jego budowę i widzieć, jak się zachowuje…

Pogoda wciąż zachęca do korzystania z walorów jurajskich. Warto pamiętać o naczelnej zasadzie podczas odwiedzania okolic – szanujmy otaczającą nas faunę, florę, ale i miejmy respekt wobec przyrody na Jurze:

Radio Jura: Na co Pani, by szczególnie uczuliła turystów?

Magdalena Białas: szczególnie, żeby pamiętać, że zawsze to my jesteśmy gośćmi na tych terenach przyrodniczych. Mimo to, że ta jura zaczyna naprawdę być bardzo oblegana, pamiętajmy o tym, że wchodzimy w miejsce, które tak naprawdę do tej pory zamieszkiwały zwierzęta, wchodzimy do jaskiń, w których jest i roślinność pod ochroną, i zwierzęta pod ochroną, żeby zawsze mieć gdzieś z tyłu głowy, że jeżeli my zniszczymy, to następne osoby, pokolenia tego mogą już np. nie zobaczyć.

Mówiła dla Radia Jura – przewodniczka jurajska Magdalena Białas, znana jako Juralka na Szlaku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj