Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Idą roztopy, ale większa woda nam nie grozi. Zarządzanie kryzysowe uspokaja

Facebook Twitter

Idą roztopy ostrzegają meteorolodzy, ale możemy w Częstochowie spać spokojnie - uspokaja Centrum Zarządzania Kryzysowego. Zalegający śnieg który dotąd spadł, przy dodatnich temperaturach nie stwarza zagrożenia lokalnymi podtopieniami.

fot. Markus Distelrath/ Pixabay

Zbiorniki wodne i rzeki mamy w rejonie na bezpiecznym pułapie. Przyjmą w razie potrzeby więcej spływającej wody.

Ilości śniegu, nie są one jakoś porażająco duże. Oczywiście przywykliśmy już do zim, w których właściwie śniegu nie było, więc ta zima dla nas, może nie tyle jest zaskoczeniem, ile niespodziewaną sytuacją na przestrzeni lat ostatnich. Jeżeli chodzi o ilości wody, ewentualne roztopy i mogące powodować tego typu podtopienia, to nasze rzeki są dużo poniżej stanów ostrzegawczych tj. ponad 70 cm. Również wszystkie rzeki w okolicy, które są dopływem do naszych tutaj rzek typu Warta, Kucelinka czy też Stradomki, jeśli chodzi o przepływ przez nasze miasto.

Musimy być przygotowani na każdą ewentualność, ale pod kątem przeciwpowodziowym nie trzeba było podejmować specjalnych kroków, informuje Rafał Kusal, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w mieście. Zbiornik pod Częstochową ma również duże rezerwy:

Stan poziomu wody tutaj na Poraju jest nieco poniżej stanu minimalnego, dokładnie 60 cm poniżej stanu minimalnego a od tego stanu uznawanego jako normalny są prawie metr niżej, także do stanów ostrzegawczych, nadzwyczajnych jeszcze nam daleko. Na dzień dzisiejszy nie mamy jeszcze powodów do obawy. Oczywiście pogoda jest nieprzewidywalna. Na chwilę obecną nie prowadzimy jakichś specjalnych przygotowań w związku z możliwością powodzi, która może wystąpić na naszym terenie.

Oczywiście sytuacja jest stale monitorowana przez miejskie i powiatowe służby. Na okoliczność zapowiadanych roztopów uspokajał Rafał Kusal z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj