Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

I Festiwal im. Piotra Machalicy w Częstochowie poleca Radio Jura

Facebook Twitter

Od piątku do niedzieli (1-3.07.) I Festiwal im. Piotra Machalicy. W Częstochowie za sprawą fundacji imienia zmarłego aktora, zyskamy nową, cykliczną imprezę kulturalną. Zaproszeni artyści upamiętnią go na teatralnej scenie, będą też jego ulubione piosenki, czy wystawa fotografii.

fot. www.teatr-mickiewicza.pl

Organizacja festiwalu była marzeniem wdowy po Piotrze Machalicy:

Aleksandra Sosnowska-Machalica: To jest największa radość. Właściwie nic więcej nie mogę zrobić dla męża. Mogę tylko upamiętnić jego osobę. Ważne było dla mnie, żeby przybliżyć jego twórczość, jego osobę młodym ludziom, młodym twórcom, szczególnie teatr i piosenkę. Film jest czymś, do czego mamy łatwiejszy dostęp. Na festiwalu sięgamy po piosenkę, po Teatr Telewizji sprzed lat, który będzie wyświetlany – mam nadzieję, że będą chętni

– mówiła w naszym studiu Aleksandra Sosnowska-Machalica. Spotkamy się w plenerze, w Teatrze Mickiewicza i w Miejskiej Galerii Sztuki. 1 lipca po południu spotkanie przy ławeczce poświęconej artyście – w III Alei:

Aleksandra Sosnowska-Machalica: Ławeczka stanie w III Alei NMP, w okolicach Miejskiej Galerii Sztuki, mniej więcej w połowie pomiędzy dziewczynką z gołębiami a przejściem dla pieszych na teren Jasnej Góry. Ulubione miejsce mojego męża, więc ja się cieszę, że to jest akurat to miejsce, bo to była decyzja pani konserwator zabytków, miasta.

Radio Jura: Będzie można się przysiąść do Piotra Machalicy?

Aleksandra Sosnowska-Machalica: Jak najbardziej, za chwilę będzie dostępna dla wszystkich.

Festiwal jest ogólnodostępny, a przyciągnął do Częstochowy znane w całej Polsce osobowości ze świata kultury. Pojawią się m.in. na specjalnym spektaklu „Serca na odwyku” w piątkowy wieczór na scenie Teatru Mickiewicza. Festiwal rozpoczyna się jednak o godz. 14:00.

Aleksandra Sosnowska-Machalica: Pierwszego dnia w piątek (1.07) o godz. 14:00 uroczyste odsłonięcie ławeczki, mini koncercik bratanka mojego męża, Adama Machalicy, który będzie grał na harmonijce ustnej i Krzysia Niedźwieckiego, który będzie grał na gitarze. O godz. 19:00 spektakl w Teatrze im. Adama Mickiewicza, w reż. Cezarego Żaka z jego udziałem, z udziałem Katarzyny Żak, Hani Śleszyńskiej, Michała Pieli. Będzie taka impreza współtowarzysząca koncert Ewy Żmijewskiej, Shanderlicy Casper.

Festiwalowe wydarzenia polecała Aleksandra Sosnowska-Machalica z którą rozmawiał Mariusz Osyra. Wydarzeniu patronuje Radio Jura.

fot. facebook.com/Teatr-im-Adama-Mickiewicza-w-Częstochowie

fot. facebook.com/Teatr-im-Adama-Mickiewicza-w-Częstochowie

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024