Huta Częstochowa: Nowy dzierżawca zapowiada, że przywrócenie produkcji, to wyzwanie strategiczne
Nowa dzierżawa Huty Częstochowa ma uratować zakład przed likwidacją. W firmie w stanie upadłości wciąż zatrudnionych jest ponad 900 osób, a huta nie produkuje od grudnia 2023 roku.
Huta Częstochowa: Dzierżawca ma uratować zakład przed likwidacją
Właśnie Węglokoks S.A. przejmuje zakład i planuje wznowienie produkcji
– zapowiadał wczoraj (20.11.) w Częstochowie wiceminister aktywów państwowych:
Robert Kropiwnicki: Syndyk i pan prezes zarządu Węglokoksu doszli do porozumienia w sprawie dzierżawy tak ważnego podmiotu, a to jest pierwszy krok do ratowania Huty Częstochowa, wszyscy wiemy, że jednej z najstarszych hut w Polsce bardzo istotnych, to prawie 122 lata pracy niemalże nieustającej. To jest bardzo ważny zakład nie tylko dla Częstochowy, dla Śląska, ale to jest bardzo istotne dla całego polskiego przemysłu.
Doszło do porozumienia nowego dzierżawcy z syndykiem masy upadłościowej
podkreśla prezes zarządu Węglokoksu- Tomasz Ślęzak. Hutę warto i trzeba ratować:
Tomasz Ślęzak: Jest to po prostu zakład z dużym potencjałem. Nie ma żadnej wątpliwości, że na mapie hutnictwa polskiego ta fabryka zajmuje szczególne miejsce. Zakład jest zintegrowany, to znaczy potrafi produkować stal, potrafi produkować dobry produkt, który cieszy się dużym popytem cały czas. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, co się dzieje na rynku stalowym, mamy sytuację niełatwą, wierzymy głęboko, że wpisuje się w logikę działania naszej firmy, jesteśmy w stanie w tej chwili w dużym stopniu się uniezależnić.
Dalsze prowadzenie działalności i wznowienie produkcji to dobre wieści dla dużej załogi zakładu, na początek zaplanowano zabezpieczenie majątku, linii produkcyjnych przed zimą, aby produkcja mogła być wznowiona na wiosnę. Proces dzierżawy z nowym podmiotem wspierają władze wojewódzkie. Mówił marszałek województwa śląskiego:
Wojciech Saługa: Zakład pracy z wielką tradycją i 900 zagrożonych miejsc pracy, ale z drugiej strony jest to niezwykle ważny element tego, co dzisiaj odmieniamy przez wszystkie przypadki, czyli słowa bezpieczeństwo energetyczne. Dzięki temu jestem przekonany, że zyskamy tutaj na Śląsku kompetencje do budowy naszych wiatraków. Drugie to bezpieczeństwo zbrojeniowe, to element niezbędny do tego, żeby móc w Polsce, a szczególnie w województwie śląskim, produkować uzbrojenie.
Trwają rozmowy z dostawcami, operatorami mediów dla przywrócenia sprawności operacyjnej Huty Częstochowa. Wznowienie produkcji blach grubych to decyzja strategiczna dla miasta i regionu, podkreślają lokalne władze.
Czytaj także:
- Węglokoks S.A. dzierżawcą Huty Częstochowy. Wznowienie produkcji planowane jest na początek przyszłego roku
- Huta Liberty: Związkowcy wyjaśniają motywy swojego pisma do Premiera, są gotowi protestować
- Związkowcy Huty Częstochowa manifestowali w stolicy. Tymczasem jest decyzja sądu o upadłości zakładu