Horror w Teatrze w Częstochowie, czyli warsztaty scenografii i rekwizytu
Horror w Teatrze w Częstochowie, czyli warsztaty scenografii i rekwizytu - to nowy pomysł dla młodzieży na artystyczne zajęcia. Teatr im. Adama Mickiewicza zaprasza na marcowo-kwietniowe spotkania

Szacowany czas czytania: 02:03
Zapowiadają się dwa weekendy niezłej zabawy z materiałami plastycznymi, mówi Marcin Kozierkiewicz – modelator z teatralnej pracowni.
Marcin Kozierkiewicz: Są pewne metody tworzenia dekoracji, które towarzyszą w pracowniom już od kilku dekad. Jest przy tym dużo modelowania. Korzysta się często ze styropianu, z takich tworzyw, które imitują inne, cięższe.
Radio Jura: Będziecie tego typu rzeczy przedstawiać młodym ludziom?
Marcin Kozierkiewicz: Czym jest metafora i na pewno dowiedzą się, jak w prosty sposób stworzyć coś od zera.
Radio Jura: Trzeba mieć pewne przygotowanie plastyczne.
Marcin Kozierkiewicz: Wydaje mi się, że będziemy mogli pomóc każdemu, jeżeli będzie to osoba, która już ma jakieś swoje doświadczenia po szkole plastycznej, które zamierzają się wybrać na te warsztaty.
Już w ten weekend (29.03.) ruszają pierwsze warsztaty scenograficzne pt. „Horror w teatrze”. Teatr swoje zaproszenie skierował do kreatywnej młodzieży w wieku od 15 do 19 lat. Inicjatorką zajęć jest aktorka i edukatorka teatralna – Sylwia Karczmarczyk.
Sylwia Karczmarczyk: Warsztat scenografii i rekwizytu jest nowym warsztatem w teatrze, to znaczy jeszcze nigdy nie był realizowany tego typu pomysły u nas. Jest ukłonem w stronę miłośników plastyki, scenografii, sztuk wizualnych, gdzie na tym warsztacie będą się mogli przekonać, jak wygląda praca artysty modelatora, który nie tylko musi znać różne sztuki plastyczne, którymi będzie operował, ale także musi mieć takie wyobrażenie o tym, w jaki sposób ten rekwizyt będzie funkcjonował.
Praktyką podzieli się z młodymi uczestnikami Marcin Kozierkiewicz – artysta plastyk, modelator, twórca komiksów, który poprowadzi zajęcia 29 i 30 marca oraz tydzień później 5 i 6 kwietnia.
Marcin Kozierkiewicz: Inaczej podejdę do osób, które chciałyby zacząć od zera. Zapraszam wszystkich, mam nadzieję, że będziecie zadowoleni. Jeżeli macie jakiekolwiek ambicje modelatorskie, jeżeli chcielibyście sobie sami przygotować maskę na Halloween, jeżeli byście chcieli stworzyć maskę z młodszym bratem to zapraszam. Ja Wam pomogę, pokażę jak się tym zająć. Zajmuję się rekwizytami, tworzymy dekoracje, jesteśmy tym ostatnim ogniwem, które zajmuje się wykończeniem wszystkiego, zanim dekoracja trafi na scenę.
Z modelatorem i grafikiem warsztatowym Marcinem Kozierkiewiczem oraz aktorką Sylwią Karczmarczyk rozmawiał Mariusz Osyra.
Czytaj także: