Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Hejnał przyjęty przez Radę Miasta – kiedy i gdzie będzie używany?

Facebook Twitter

Częstochowa tak jak Kraków ma swój hejnał. Jest to kolejna, historyczna inicjatywa, wpisująca się w obchody 800-lecia pisanych dziejów miasta. Autorem utworu jest Mateusz Pospieszalski, znany muzyk związany m.in. z grupą Voo-Voo.

W ubiegłym roku rozpoczęto prace nad wyborem hejnału spośród 3 kompozycji muzycznych stworzonych z myślą o Częstochowie. Specjalnie powołany Zespół ds. Uroczystości i Ceremoniału Miejskiego w Częstochowie zarekomendował prezydentowi miasta utwór Mateusza Pospieszalskiego i to właśnie ten utwór prezydent zaproponował do przyjęcia Radzie Miasta.

– tłumaczy Michał Mroczek z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM. Pomysł stworzenia hejnału powstał już wiele lat temu, teraz te plany zostały zwieńczone miejską uchwałą:

Proponowany utwór przesłano również do zaopiniowania Komisji Heraldycznej działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, która nie wniosła zastrzeżeń do tej propozycji. Hejnał miasta wprowadza kolejny element porządkujący sferę symboliki. Rada Miasta poza wybranym utworem wskazuje również, w jakich okolicznościach oraz na jakich zasadach może być używany.

Sygnał zaakceptowała Rada Miasta, teraz będzie gościł podczas oficjalnych uroczystości

– dodaje Michał Mroczek z częstochowskiego magistratu.

Od chwili opublikowania uchwały w dzienniku urzędowym województwa śląskiego, hejnał będzie używany m.in. podczas uroczystości organizowanych z okazji świąt państwowych i miejskich. Warto podkreślić, że używanie hejnału ma odbywać się w sposób zapewniający szacunek i powagę przewidzianą dla symboli miejskich. 

Zapis nutowy hejnału jest zastrzeżony i prawnie chroniony.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj