Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Gruntowna modernizacja za 8 milionów złotych

Facebook Twitter

Za ponad 8 mln złotych zaplanowano w częstochowskiej Archikatedrze gruntowną modernizację, prace remontowe i konserwatorskie. Prace mają toczyć się w samym budynku, ale też w drugim etapie w jego otoczeniu.

Potrzebne są nowe schody, oświetlenie czy winda, która pozwoli odwiedzającym dostać się na wieże z widokiem na miasto. Marszałek województwa śląskiego podpisał z arcybiskupem częstochowskim umowę na unijne dofinansowanie na ten cel.

Mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. Unijne dofinansowanie projektu wyniesie 7 mln 80 tys. złotych i pokryje 85% kosztów zaplanowanych prac. W pierwszym etapie będzie to m.in. odnowienie elewacji kościoła i nowe oświetlenie.

Mówi arcybiskup Wacław Depo. Modernizację katedry zaplanowano w sumie na 20 miesięcy, potrwa do 2020 roku. Projekt został przygotowany kompleksowo wraz z planowaną przebudową placu przed częstochowską Archikatedrą, dzisiaj używanego jako parking. Pytaliśmy o zakres modernizacji….

O planowanych pracach mówi Mariusz Błażewicz, projektant architekt. Środki marszałkowskie na realizację remontu udało się pozyskać z ramach listy rezerwowej, ale stosowna umowa została już parafowana w ostatnią środę (29.08.).

Dodaje Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. Tematem interesował się Mariusz Osyra.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj