Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Groźny wypadek przy pracy na polu. Policja prosi o ostrożność i rozsądek

Facebook Twitter

Lato to nie tylko czas wypoczynku i rekreacji, ale również wytężonej pracy w gospodarstwach rolnych. To okres, który może nieść różnego rodzaju niebezpieczeństwa związane z użytkowaniem specjalistycznych maszyn rolniczych.

Policja ponawia apel o rozwagę i rozsądek:

Uważajmy na dzieci i młodzież, która często pomagają przy pracach polowych. Należy pamiętać, że młodzi ludzie mają mniejsze doświadczenie w tym zakresie i powinni wykonywać tylko drobne prace w ramach pomocy, zawsze pod okiem dorosłych. Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodsze dzieci, które często bawią się na podwórku przy znajdujących się tam maszynach rolniczych. Pamiętajmy, aby urządzenia były odpowiednio zabezpieczone i unieruchomione. W ostatnich dniach niestety doszło do kilkunastu groźnych wypadków w gospodarstwach rolnych. Także w naszym regionie. W Starokrzepicach, prasa rolująca wciągnęła, a następnie wyrwała rękę 43-letniego rolnika. Na miejscu zdarzenia pracowali policjanci z Komisariatu Policji w Krzepicach wraz z technikiem kryminalistyki z kłobuckiej komendy. Trwa ustalanie dokładnych przyczyn tego wypadku.

– szczegóły przekazała Katarzyna Fica.

Policjanci radzą:

– nigdy nie pracuj w gospodarstwie pod działaniem alkoholu, nie kieruj pojazdami i maszynami – rolniczymi po alkoholu i nie pozwól też, aby czynili to inni!
– nie dopuszczaj do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień!
– nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach! Przewożony materiał jest zazwyczaj sypki albo bardzo niestabilny i ruchomy. Upadek z załadowanej przyczepy może nieść za sobą tragiczne skutki.
– nie naprawiaj i nie operuj przy włączonych maszynach rolniczych. Ruchome części maszyn mogą wciągnąć twoją rękę lub nogę i pozbawić Cię kończyny lub spowodować śmierć! Ważne jest by rękawy długiej koszuli zawsze były podciągnięte minimum do łokci. Zapobiegnie to wciągnięciu ręki przez maszynę.
– ubieraj się odpowiednio do pogody i warunków, w jakich pracujesz! Ważne jest obuwie – bezpieczne i ochronne. Do wielu dotkliwych kontuzji dochodzi podczas pracy w butach, które nie usztywniają stawu skokowego oraz nie posiadają antypoślizgowej podeszwy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 lipca 2024