Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Gorsze ratingi dla Częstochowy. Co to oznacza dla miasta?

Facebook Twitter

Amerykańska agencja Fitch Rating obniżyła Częstochowie, podobnie jak innym miastom, oceny finansowe. To niestety przekłada się na lokalną działalność, możliwości inwestowania i jest skutkiem zmian podatkowych - ocenia samorząd.

Rada Miasta Częstochowy

Co to oznacza dla miasta? Przede wszystkim mniejsze dochody czy gorszą zdolność kredytową.

Włodzimierz Tutaj: Zdaniem agencji zmiany podatkowe wpływają negatywnie na dochody miast, w szczególności na te z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Subwencje, które będą wypłacane z budżetu państwa, są niewystarczające, by skompensować spodziewany spadek dochodów podatkowych. Jednocześnie, możliwości miast w kwestii zwiększania dochodów podatkowych pozostają ograniczone wobec braku dodatkowych źródeł dochodów ze względu na górne limity dla stawek podatków lokalnych.

Tak efekt Polskiego Ładu ocenia Włodzimierz Tutaj, rzecznik w częstochowskim magistracie. Według wyliczeń Związku Miast Polskich, Częstochowa za lata 2019-2023 tylko z tytułu wpływów z PIT straci łącznie ponad 275 mln zł. To słaba prognoza dla naszych finansów:

Włodzimierz Tutaj: Obniżka ratingów, poziom zdolności kredytowych miasta nie jest oczywiście korzystna, natomiast jest to obiektywne potwierdzenie rzeczywistości finansowej i tendencji na które samorządy zwracają uwagę od dłuższego czasu. Samorządy będą też zmuszone do ograniczenia programów inwestycyjnych. Dodatkowo koniec okresu  budżetowego Unii Europejskiej oznacza spadek bezzwrotnych dotacji unijnych, które częściowo finansowały wydatki inwestycyjne.

Miasto musi ograniczać pulę wydatków bieżących, co jest utrudnione przy wysokiej inflacji, dodaje rzecznik w magistracie Włodzimierz Tutaj.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024