Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

GOPR: „Latem pogoda w górach potrafi zmienić się bardzo szybko”

Facebook Twitter

"Latem pogoda w górach potrafi zmienić się bardzo szybko"- mówią goprowcy w Beskidach prosząc o ostrożność podczas górskich wycieczek w kolejny wakacyjny weekend. Jak tłumaczą ratownicy, upały często niosą za sobą ryzyko burz oraz załamania pogody. Radzą: sprawdzaj prognozy, zawsze miej przy sobie naładowany telefon z aplikacją RATUNEK.

fot. facebook.com/grupabeskidzkagopr/

W kolejnym tygodniu wakacji na terenie działania Grupy Beskidzkiej GOPR odnotowano 20 wyjazdów, to była pomoc 24 turystom pieszym i rowerowym.

Poniżej opis części działań ratowników dyżurnych z Markowych Szczawin:

  • We wtorek podczas patrolu na szczycie Diablaka ratownik naszedł na 5-osobową rodzinę, która z powodu załamania pogody (deszcz, grad i widoczność ograniczona do 10m) miała problemy ze znalezieniem właściwej drogi zejściowej. Rodzina po zabezpieczeniu termicznym przez ratownika (czapki, rękawice, ciepła herbata) została sprowadzona do Schronisko Górskie PTTK Markowe Szczawiny.
  • W piątek na prośbę CPR ratownicy wsparli transportowo Zespół Ratownictwa Medycznego w trudno dostępnym przysiółku w Zawoi. Pomocy potrzebował mężczyzna skarżący się na ból kręgosłupa. Po zwiezieniu pacjenta do karetki pogotowia ratownicy wrócili do dyżurki pod Babią Górą.
  • W sobotę na szczycie Diablaka pomocy potrzebowała turystka, która w wyniku upadku doznała urazu głowy. Z uwagi na przebyte choroby i stan pacjentki ratownicy zdecydowali o zadysponowaniu śmigłowca Lotnicze Pogotowie Ratunkowe #Ratownik4.
  • W niedzielę ratownicy już o 6:50 zostali wezwani do urazu kolana u turystki schodzącej z Babiej Góry. Po zabezpieczeniu urazu poszkodowana została przetransportowana na parking, gdzie z towarzyszami wycieczki udała się na SOR.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 marca 2023