Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Głosujemy i wybieramy. Budżet Obywatelski odsłona ósma

Facebook Twitter

Jeszcze przez niespełna tydzień można zgłaszać swoje propozycje do VIII edycji budżetu obywatelskiego. Do wydania na wasze pomysły jest blisko 9,5 mln zł. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, zarówno składanie projektów, jak i głosowanie będzie się odbywać wyłącznie w formie online na stronie internetowej budżetu.

Tłumaczy Agata Wierny z częstochowskiego magistratu:

Ze względu na specyficzne warunki w tym roku cały proces Budżetu Obywatelskiego będzie przebiegał przez internet. Jest to spowodowane tym, że nie wiemy, jak będzie jesienią – jak będzie wyglądała sytuacja w naszym kraju, jeżeli chodzi o wirus. Głównie będziemy używali internetu. W bardzo uzasadnionych przypadkach będziemy mogli zagłosować w formie papierowej, ale to będzie dotyczyło tylko osób z niepełnosprawnością, które wcześniej zgłoszą taką potrzebę. Natomiast zgłaszanie wniosków i głosowanie jest przez internet.

15 czerwca poznamy już zweryfikowane wnioski, ale miasto rezygnuje w tym roku z kampanii promocyjnej budżetu np. w turystycznym „Londyńczyku”. Za to swoje pomysły będzie można promować między 16 a 30 września. Od 20 września, równoległe rozpocznie się głosowanie nad projektami:

W tej chwili to nie jest możliwe ze względu na sytuację. W naszym autobusie było zawsze bardzo dużo ludzi. Nie byłoby to możliwe. Nie mamy zielonego pojęcia, jak się sytuacja potoczy jesienią, więc dlatego zakładamy taką procedurę, która bez względu na to jaka będzie sytuacja epidemiologiczna w kraju, będzie możliwa do przeprowadzenia.

Po zakończeniu ostatniej edycji, urzędnicy, po przez przygotowane ankiety dla mieszkańców, pracowali nad ulepszeniem budżetu obywatelskiego. Najwięcej propozycji zmian dotyczyło właśnie formy głosowania:

Były rzeczy dotyczące usprawnień przy głosowaniu, więc braliśmy to pod uwagę. Mamy nadzieję, że będzie można w tym roku skorzystać z zupełnie nowego narzędzia internetowego, bo w większości ankiet mieszkańcy zdecydowanie preferują składanie wniosków i głosowanie przez internet.

Poprzednia edycja budżetu obywatelskiego zakończyła się kontrowersjami związanymi z aferą dotyczącą kradzieży danych osobowych pracowników MOPS, które miały zostać wykorzystane do głosowania. Miasto przekonuje jednak, że system jest bezpieczny i warto oddać swój głos.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj