Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Gdzie jest moja paczka, czyli jak kupować w sieci? [MATERIAŁ PARTNERA]

Facebook Twitter

Panująca na świecie pandemia niewątpliwie wpłynęła na doświadczenia i przyzwyczajenia zakupowe konsumentów. Czy mimo zakończenia narodowej kwarantanny warto nadal kupować w sieci?

Jak wybrać dobrą ofertę i jaką drogą najlepiej otrzymać paczkę?

Gdy na początku maja otwierano galerie handlowe, EMPiK i LPP (właściciel m.in. marek Reserved, Cropp i SinSay) zdecydowali się pozostawić część salonów stacjonarnych zamkniętych. W przypadku EMPiKu było to aż 40 sklepów, a LPP zmniejszyło powierzchnię sprzedażową w galeriach w sumie o prawie 30%. EMPiK wprost przyznał, że ruch ten motywowany jest chęcią zwiększenia nacisku na handel on-line. LPP w swoim oświadczeniu wskazało na przewidywany spadek obrotów w handlu stacjonarnym. Faktycznie wiele wskazuje na trafność tych przewidywań. Mimo otwarcia sklepów, a nawet restauracji, i zniesienia części ograniczeń sanitarnych, galerii nie odwiedza już taka sama liczba kupujących jak przed pandemią.

Zakupy w sieci. Na co warto zwrócić uwagę?

Jeżeli szukamy konkretnego produktu, to dla wielu z nas jednym z najważniejszych kryteriów jest oczywiście cena. Najłatwiej znaleźć najtańszą ofertę korzystając z porównywarek cen, które pokazują w jednym miejscu oferty z wielu sklepów. Wystarczy wpisać nazwę produktu i kliknąć pierwszą opcję z góry, ale można to zrobić lepiej. Najlepiej korzystać z porównywarek dedykowanych dla danej kategorii (np. i-szop.pl dla gier planszowych, czy upolujebooka.pl dla e- i audiobooków). Należy też sprawdzić towarzyszące ofertom koszty i opcje wysyłki. Można też sprawdzić, czy ten sam produkt nie jest dostępny taniej w serwisie aukcyjnym jak np. Allegro.

Porównywarki okażą się równie pomocne, jeśli nie wiemy, jaki konkretnie model danego produktu wybrać. Posiadają bowiem rozbudowane katalogi produktów podzielone na kategorie oraz recenzje użytkowników.

Paczka w drodze – czyli jaką formę dostawy wybrać

Wybór sposobu dostawy to głównie kwestia osobistych preferencji, ale mają one też konkretne wady i zalety. Przez wiele lat klienci e-commerce najchętniej korzystali z dostawy kurierem, jednak wg kwietniowego badania Kantar Polska, Paczkomaty po latach wzrostu wreszcie osiągnęły pierwszą pozycję (80% respondentów wybrało dostawę do Paczkomatu, 70% kuriera). Jak więc porównać ze sobą te dwie opcje? Tym, co je łączy, jest szybkość – obie są często dostarczane już następnego dnia, a powinny być dostarczone w nie więcej niż dwa dni robocze. Dostawa kurierem bywa niekiedy droższa od dostawy do Paczkomatu, jednak jest to dostawa wprost do rąk odbiorcy, nie trzeba nigdzie iść ani jechać. Trzeba za to czekać na kuriera, pod wskazanym adresem, a niestety godziny pracy dostawcy często pokrywają się z naszymi. Do Paczkomatu za to trzeba już pojechać, albo raczej pójść, bo większość Klientów ma do najbliższej maszyny mniej niż kilometr (w dużych miastach nawet 500 metrów), bo jest tych urządzeń już 7000 w całym kraju (w Częstochowie jest ich ponad 70). Za to można to zrobić o dowolnej porze dnia i nocy, siedem dni w tygodniu.

Poczta Polska jest co prawda trzecią najpopularniejszą opcją dostawy według badań Kantara, ale przy 41% wskazań pozostaje daleko w tyle za konkurencją. Główną zaletą przesyłki pocztowej jest dostawa do domu oraz dość liczne urzędy, w których można odebrać awizowaną przesyłkę, jeżeli listonosz nas nie zastanie. Jednakże bywają w tych urzędach kolejki, a ich godziny pracy są ograniczone. Jest to za to jedna z tańszych form dostawy, jeżeli chodzi o drobne przedmioty, aczkolwiek w najtańszej opcji dostawa zajmuje zwykle kilka dni. Najlepiej sprawdzi się, więc przy zamawianiu małych przedmiotów, które zmieszczą się w skrytce pocztowej.

Najmniej popularną opcją jest odbiór w punkcie, którego główną wadą wydają się ograniczone godziny pracy danego punktu (kiosku, sklepu itp.), oraz czas oczekiwania na taką przesyłkę, który zwykle wynosi kilka dni. Także sieć punktów odbioru dla najczęściej dostępnych opcji nie jest tak rozbudowana jak sieć Paczkomatów. Za to jest to zwykle najtańsza opcja, więc dobrze się na nią zdecydować, jeżeli kupujemy coś taniego i nie chcemy wydawać na przesyłkę więcej niż na sam produkt.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2020