GDDKiA zakończyła przebudowę kolejnego odcinka DK91
Kierowcy podróżujący w stronę Podwarpia jadą znacznie bezpieczniejszą trasą – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad sukcesywnie modernizuje dawną „gierkówkę”. Zakończyła prace nad kolejnym etapem, czyli przebudową odcinka Zawada – Siedlec Duży.

Szacowany czas czytania: 01:35
GDDKiA: Kierowcy już korzystają z wyremontowanego odcinka DK91
To część wielkiego projektu, który docelowo obejmie ponad 40 kilometrów drogi krajowej nr 91 w regionie.
Dominika Wierzba: Grupa zakończyła prace związane z przebudową 5,5 kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 91 pomiędzy Zawadą a Siedlce Dużym. Inwestycja realizowana w ramach Trans Europejskiej Sieci Transportowej objęła kompleksową modernizację jednej z najstarszych tras w regionie, potocznie nazywany „Gierkówką”. Dzięki przebudowie droga została dostosowana do aktualnych standardów technicznych. Zmodernizowany odcinek przebiega przez miejscowości Zawada, Romanów i Siedlec Mały aż do granicy z Siedlcem Dużym.
– mówiła Dominika Wierzba, przedstawicielka generalnego wykonawcy inwestycji.

Wiele zmieniło się na dystansie 5,5 km:
Dominika Wierzba: W ramach inwestycji wykonano całkowitą wymianę konstrukcji drogi, przebudowano skrzyżowania, w tym również skrzyżowania z drogami gminnymi i powiatowymi oraz infrastrukturę podziemną. Powstały nowe chodniki, zjazdy do posesji, oświetlenie uliczne, sygnalizacja świetlna oraz ekrany akustyczne i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Inwestycja wymagała również usunięcia starych warstw konstrukcyjnych i infrastruktury pochodzącej jeszcze z lat 70-tych, kiedy realizowano ostatnią dużą modernizację tej trasy. To właśnie wtedy droga zyskała potoczną nazwę „Gierkówka”.
– dodaje Dominika Wierzba. Do tej pory oddaliśmy do ruchu ponad 24 km trasy na czterech odcinkach między granicą Częstochowy a Koziegłowami oraz Markowicami i Brudzowicami- dodaje GDDKiA w Katowicach. W przygotowaniu do zmian pozostaje ponad 16 km tej trasy na odcinkach Koziegłowy – Markowice, Brudzowice – Siewierz oraz Siewierz – Podwarpie. Po zakończeniu wszystkich prac ta popularna arteria w województwie śląskim zyska nową nawierzchnię dostosowaną do najwyższych norm nośności.
