Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Fundacja EuroHelp gościnna dla dziesiątek uchodźców. Znajduje im domy i pracę, wspiera też rzeczowo

Facebook Twitter

Częstochowska Fundacja EuroHelp została zasypana rzeczową pomocą, dlatego od kilku dni zbiórka przeniosła się do hal Parku Handlowego Warta w sąsiedztwie Galerii Jurajskiej. Ruszyła też zbiórka rzeczy najpotrzebniejszych w Ukrainie, to m.in. specjalistyczny sprzęt dla szpitali.

fot. facebook.com/Fundacja.EuroHelp

Byliśmy na miejscu, w siedzibie fundacji przy ul. Przemysłowej, gdzie opiekę i miejsca noclegowe znajdują kolejni przyjmowani uchodźcy:

Zbiórka rzeczowa będzie teraz w galerii, ponieważ w fundacji już nie mamy miejsca, a potrzebujemy mieć gdzie położyć uchodźców, którzy cały czas napływają.

Radio Jura: Ile jest teraz osób pod Państwa opieką?

Do wczoraj było około 60 osób, wcześniej 70 parę.

Przyjmujemy uchodźców, osoby, które przekraczają granicę polsko-ukraińską. Zmieniliśmy nasz budynek na miejsca noclegowe dla tych osób. One otrzymują żywność, odzież, pomoc psychologiczną, pomoc prawną.

Jak mówią wolontariusze Fundacji Eurohelp oraz wiceprezes Joanna Kmiecik, nocleg w fundacji jest tymczasowy. Zaopiekowanym osobom znajdowane są gościnne: domy, mieszkania i pokoje. Wszystko dzięki naszym mieszkańcom:

Osoby, które przyjeżdżają od razu są rozlokowane na tej dużej sali, dlatego że na górze, na pierwszym i drugim piętrze w pokojach są osoby, które już są u nas 1-3 dni. Tak naprawdę osoby, które do nas przyjeżdżają, chcemy, żeby były najdłużej 3 dni. W międzyczasie staramy się dla nich znaleźć lokale, mieszkanie, domy na terenie województwa śląskiego i później ich tam zawozimy.

Fundacja ciągle szuka osób, które mogą zapewnić schronienie:

Radio Jura: Czy to się udaje? Czy są miejsca?

Udaje się nam. Mamy już 60 osób rozlokowanych w tych miejscach. Są to osoby, które znamy poprzez relacje, więc jesteśmy pewni tych osób. Ciągle zgłaszają się chętni, także na razie mamy wystarczająco miejsc noclegowych, ale wiadomo – to dopiero się zaczyna. Stąd nasz apel, żeby osoby, które chciałyby przenocować, chciałyby otworzyć swój dom, swoje mieszkanie dla uchodźców, niech się z nami skontaktują poprzez naszą stronę, nasze telefony.

Jak usłyszał Mariusz Osyra od Joanny Kmiecik z Fundacji EuroHelp – tylko w miniony piątek (04.03) w siedzibie miało pojawić się kolejnych 40 uchodźców. Otwartość i gościnność naszych mieszkańców nadal będzie potrzebna. Skuteczna pomoc nie ustaje:

Osoby, które były w sobotę, już w poniedziałek znalazły pracę i mieszkanie. My jesteśmy bardzo zachęceni reakcją mieszkańców Częstochowy, dlatego że są bardzo otwarci. Bardzo wiele osób przychodzi do wolontariatu z Liceum Żeromskiego, Sienkiewicza, z Politechniki, firmy się zaangażowały, restauracje. Mamy 15 restauracji, które gotują posiłki dla uchodźców, także to wszystko to jedno wielkie pospolite ruszenie, ale wszystko działa, jesteśmy zapracowani co prawda, ale zadowoleni, że działa

– dodaje Joanna Kmiecik. Na miejscu w siedzibie przy Przemysłowej pomaga na co dzień ogromna grupa wolontariuszy w każdym wieku.

Lista zbieranych, potrzebnych rzeczy pochodzi z obszaru gdzie toczą się najgorsze walki.
Narzędzia chirurgiczne:
-Nożyczki Bilrot (wygięte) 160 mm
-Nożyczki Bilrot (296 mm)
-Kleszcze Koher wygięte 160
-Nożyczki ogólnochirurgiczne proste (14 cm)
-Kleszcze Mosquito wygięte(160 mm)
-Atraumatyczne kleszcze do zatrzymywania krwi Dardir
-Dissektory firmy Harken nr 1,2,3 (24 cm)
-Atraumatyczne zaciski do krwi (ZA-109-1)
-Kleszcze chirurgiczne
-Kleszcze anatomiczne
-igło-trzymacze Mayo-Hegar
-Nożyczki chirurgiczne wygięte Cooper do otworów głębokich (25 cm)
-Nożyczki do obcinania opatrunków guzikowych (14 cm)
-Nożyczki do materiału opatrunkowego (23,5 cm)
-Igły chirurgiczne tnące #2-8 ½ obwodu
-Igły Chirurgiczne kolczaste #1-3 ½ obwodu
-Igły Chirurgiczne kolczaste naczyniowe #1-3
-Igły Chirurgiczne kolczaste jelitowe nr 1-5
-Piły medyczne
-Materiały do zszywania (PGA, vicryl, polipropylen, polidioksanon itp.)
-bandaże, gaza, plastry bakteriobójcze
-jod
-spirytus
-woda utleniona
-chlorheksy

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024