Fortum: Ciepłownicy w Częstochowie po inwestycjach, radzą też jak oszczędzać ciepło
Ciepła w naszych domowych kaloryferach nie zabraknie, zapewnia częstochowska Elektrociepłownia Fortum. Jest już gotowa na sezon jesienno-zimowy, wystarczy teraz poczekać na obniżenie temperatury.
Fortum: Ciepłownicy w Częstochowie po inwestycjach
Firma deklaruje, że do końca grudnia na rozwój i modernizację samej sieci ciepłowniczej przeznaczy w sumie 8,3 mln zł.
Tych inwestycji jest blisko 100
– mówi Natalia Bugalska z częstochowskiej Elektrociepłowni Fortum:
Natalia Bugalska: W tym roku remonty i modernizacje, które przygotowały sieć ciepłowniczą i elektrociepłownię w Częstochowie do sezonu, kosztowały blisko 21,3 miliony złotych. Do końca 2024 roku na rozwój modernizację sieci ciepłowniczej w Częstochowie planuje przeznaczyć w sumie 8,3 miliony złotych, z czego większość prac została już wykonana. W tym roku w mieście zrealizowaliśmy aż 98 różnych inwestycji, które pozwolą na niezawodne dostarczanie ciepła mieszkańcom miasta.
Ciepłownicy przygotowywali się na zimę jeszcze w wakacje. Latem miały miejsce gruntowne remonty, aby zwiększyć niezawodność dostaw dla mieszkańców:
Natalia Bugalska: Remonty elektrociepłowni latem służą osiągnięciu gotowości przed sezonem ciepłowniczym. Prowadzone są latem, ponieważ wtedy występuje najmniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Przeprowadziliśmy w elektrociepłowni Częstochowa naprawy i przeglądy diagnostyczne kluczowych systemów służących zwiększeniu dyspozycyjności zakładów. Całość inwestycji to ponad 13 milionów złotych. Miesięczna kampania remontowa zaangażowała 433 specjalistów z różnych branż. Zainstalowaliśmy również falowniki, które podniosą efektywność pracy elektrociepłowni i wymieniliśmy część omurowania, które z kolei zapewni wysoką dyspozycyjność.
Co ważne dla mieszkańców – odbiorców sieciowego ciepła, warto wiedzieć co robić, aby nie tracić ciepła z domów. Dlatego ciepłownicy radzą jak przygotować się do sezonu i jak oszczędzać dostarczaną energię cieplną:
Natalia Bugalska: Regularnie odpowietrzane kaloryfery to dobre dla instalacji cieplnej, nie wychładzaj pomieszczeń, wietrz mieszkania krótko, ale intensywnie, nie zasłaniaj grzejników meblami, w pomieszczeniach, w których nie przebywasz, zmniejsz ogrzewanie, utrzymuj temperaturę w mieszkaniu na poziomie 20 stopni. Jeżeli w domu jest za gorąco, używaj regulatorów temperatury, zamiast uchylać okna, postaraj się o dobrą izolację dachu, okien, ścian i drzwi.
Czytaj także: