Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Fontanny w Częstochowie w większości nie działają

Facebook Twitter

Fontanny na terenie Częstochowy tego lata nas nie chłodzą, bo według nadzoru sanitarnego mogą być groźne w czasie epidemii. Miasto zapowiadało najpierw uruchomienie 5 z 9 fontann, co tłumaczyło wysokimi kosztami. Teraz na przeszkodzie stanęły obostrzenia Narodowego Instytutu Higieny.

Dlatego znajdziecie jedynie dwie działające fontanny w całej Częstochowie:

Jedną w parkach podjasnogórskich i drugą fontannę przy filharmonii. Jest zalecenie w tej chwili, aby uruchamiać tylko takie instalacje, które nie będą powodowały możliwości wtórnego zakażenia koronawirusem. Na chwilę obecną jesteśmy przygotowani jeszcze do uruchomienia kolejnych fontann, ale niestety tam misa fontanny i strumień wody nie jest oddzielony bezpieczną odległością i ewentualnie mógłby stanowić źródło wtórnego zakażenia.

– wyjaśnia Andrzej Szczerba, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w magistracie. Na Skwerku Solidarności, w III Alei czy przy Pasażu Opolczyka zwyczajowo obok fontann przysiadali letnicy. Tym razem miejsca te straciły sporo ze swego uroku. Nie wszystko stracone, jeżeli będzie bezpieczniej i pozwolą na to przepisy, magistrat jeszcze w tym sezonie może uruchomić kolejne urządzenia:

Fontanny oczywiście są czyszczone. Mamy środki czyszczenia obiegu zamkniętego wody. Jesteśmy raczej zabezpieczeni. Musimy zachować szczególną ostrożność, kiedy zakażenia koronawirusem nie wygaszają a wręcz odwrotnie. Na bieżąco monitorujemy sytuację i w momencie, kiedy będzie można, to fontanny będą uruchamiane.

– dodaje naczelnik Andrzej Szczerba z Urzędu Miasta Częstochowy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj