Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Fizjoterapeuci biją na alarm. Pandemia pogłębiła nasze problemy z kręgosłupem

Facebook Twitter

Pandemia podwoiła nasze problemy z kręgosłupem, niestety często też nie wróciliśmy już do lepszych nawyków sprzed tego czasu. Warto pomyśleć o naszych plecach, radzi specjalista i proponuje się nie garbić, a do tego wdrożyć codzienną aktywność ruchową.

fot. gkhaus / pixabay.com

To darmowa rada dla wszystkich częstochowian:

Tomasz Rutkowski: Kolejnym etapem na pewno jest zadbanie o pozostałą ilość tych czynników, czyli tutaj mówimy o zmniejszeniu ryzyka np. przy przyjmowaniu pozycji w pracy, poprawnym ustawieniu np. siedziska w samochodzie, żeby było też odpowiednio ustawione. Kiedy siedzimy zwykle na krześle jest taka tendencja do tego, że te biodra od siedziska nam się powoli odsuwają, jest nam wygodnie i powoli nasza pozycja zaczyna przypominać pozycję krewetki albo banana, co powoduje, że część więzadeł, które są w obrębie kręgosłupa z zewnętrznej strony są rozciągane.

Siedzimy za długo: w pracy, w fotelu, nad komputerem czy za kierownicą, alarmuje dr Tomasz Rutkowski – specjalista fizjoterapeuta. Błędy popełniamy nieświadomie:

Tomasz Rutkowski: Jeżeli pracujemy przy komputerze i chcielibyśmy trochę zaradzić temu, to myślę, że dobrym rozwiązaniem jest to, kiedy wypadniemy już z takiego rytmu skupienia na komputerze, że i tak wiemy, że w tej chwili nie jesteśmy w stanie wykonać efektywnie pracy. To dobrze by było wykorzystać ten moment na to, żeby wykonać kilka nawet bardzo prostych ćwiczeń, które mają za zadanie zmienić trochę ciśnienie w obrębie kręgosłupa. To pozwoli tkance lepiej się trochę odżywiać. Dzięki temu będzie dłużej sprawna.

Dla zdrowia naszej postawy, kręgosłupa, ale i przeciwdziałaniu bólu pleców, warto się cyklicznie: prostować, przeciągać, wstawać z siedzącego stanowiska pracy. Niestety u częstochowskich fizjoterapeutów jest też coraz więcej bardzo młodych pacjentów z problemami z kręgosłupem. A co robić by zachować zdrowe i proste plecy przez wiele lat?

Tomasz Rutkowski: Wziąć trochę odpowiedzialność za swoją aktywność. Prawdopodobnie na to pracowaliśmy dłużej. Niestety, jeżeli chodzi o złoty środek, to nie ma jednego takiego czynnika, czyli starać się po prostu zredukować jak najwięcej tych czynników, które mogą powodować przeciążenia czy stres dla tkanki i starać się zapełniać to miejsce tymi czynnikami, takimi jak aktywność fizyczna, wizyty u fizjoterapeuty jako przegląd – tak jak robimy to z samochodem.

Radził specjalista fizjoterapeuta dr Tomasz Rutkowski.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024