Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Finał VII edycji konkursu „Od mundurka do togi” za nami

Facebook Twitter

Poznaliśmy kolejne grono młodych, a być może też przyszłych prawników. W tegorocznym finale VII edycji Konkursu „Od mundurka do togi” zwyciężył Szymon Cybulski z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zawadzkiem. Drugie miejsce zajął Karol Leśkiewicz z Warszawy, a na trzecim miejscu znalazł się licealista Wojciech Sobociński z IX Liceum im. Norwida w Częstochowie.

Finał konkursu, któremu od lat patronuje Radio Jura, nie należał do łatwych:

Jarosław Dawid: Założenie było takie, że będzie to konkurs regionalny. Tymczasem okazuje się, że uczestnicy przyjeżdżają z całej Polski (…). Rzeczywiście to jest zdumiewające, że młodzi ludzie – przecież dopiero licealiści – dysponują wiedzą i wyrażają się jak prawnicy, jak co najmniej studenci, jeżeli nie aplikanci. Widać również ich pełne zaangażowanie.

– jak mówi adwokat Jarosław Dawid, młodzież pochwaliła się świetną znajomością prawniczych zagadnień. Do rozstrzygnięcia w symulacji sprawy sądowej był zadany prawniczy casus. Niezbędne były przygotowania i poznanie tematyki. Tymczasem zainteresowanych prawem wśród uczniów szkół średnich wcale nie brakuje:

Joanna Dawid: Mieliśmy około 60 zgłoszeń. Pierwszy etap odbywał się w formie testu online. Trzeci tradycyjnie w siedzibie naszej kancelarii. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 10 uczestników, do finału ośmiu z całej Polski, między innymi z Warszawy, z okolic Opola, z Łodzi. Cieszymy się, że konkurs jest ogólnopolski, że rzeczywiście z każdym rokiem tych uczestników jest więcej.

– dodaje Joanna Dawid z częstochowskiej kancelarii, która cyklicznie organizuje Konkurs „Od mundurka do togi”. Jak przygotowuje się młodzież, która nie miała jeszcze okazji do kontaktu z kodeksami prawa?

Jarosław Dawid: Osobiste zainteresowanie tematem, a później literatura. Rzeczywiście, z internetu korzystając umiejętnie, można pozyskać wiele źródeł i dowiedzieć się szeregu rzeczy. Być może to również kwestia opiekunów, wsparcia znajomych, rodziny. Jeżeli się chce, to można.

Joanna Dawid: Można powiedzieć, że są to już młodzi prawnicy, gotowi, zdecydowani, co chcą w życiu robić, jaką drogą podążać. Reprezentują bardzo wysoki poziom.

– oceniają częstochowscy prawnicy Jarosław i Joanna Dawid. Organizatorzy już zapowiadają kolejną edycję rywalizacji dla młodzieży. Warto śledzić profil konkursu: „Od mundurka do togi”.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024