Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Filmoteka Śląska zbiera stare filmy

Facebook Twitter

Historię zapisaną na starych taśmach chce ocalić od zapomnienia Filmoteka Śląska. Jest jedynym regionalnym archiwum filmowym w Polsce. W ramach projektu "Śląskie Digitarium" chce zgromadzić a potem opublikować filmy amatorskie, na których widać jak zmienia się nasz region.

fot. M. Łuczak/ Filmoteka Śląska

Filmoteka Śląska gromadzi filmy na wszelkich rodzajach taśm (8 mm, 16 mm i 35 mm), a także filmowe pamiątki takie jak: programy filmowe, plakaty, zdjęcia czy sprzęt służący niegdyś do kręcenia oraz wyświetlania filmów.

Jednym z najważniejszych dla nas zjawisk społecznych jest amatorski ruch filmowy oraz filmy domowe, kręcone na potrzeby utrwalenia ważnych chwil w życiu rodziny i lokalnej społeczności. Wiele z takich taśm skrywa ogromną wartość kulturową, dzięki nim możemy zobaczyć, jak wyglądało nasze życie kilka dekad temu. Często takie filmy wiele lat przeleżały na strychu czy w piwnicy, ponieważ niewielu z nas ma możliwość w domowych warunkach je wyświetlić. Filmoteka Śląska chce dać drugie życie filmowym wspomnieniom.

– mówi Andrzej Tuziak, kierownik Filmoteki Śląskiej i tłumaczy na jakich materiałach archiwistom zależy:

Te typowo amatorskie materiały, które ludzie kręcili, którzy kupowali sobie kamerki 8mm, potem super 8 czy 16 mm i to jak dokumentowali swoje życie codzienne, okolice, zmieniającą się przyrodę, zmieniającą się architekturę, jak wyglądały ulice 70 lat temu, bo to też w takich migawkach jest ciekawe, nagle się patrzy, że ulicami tylko czasami przejeżdża jedno auto, a nie jest to sznur samochodów jak teraz. Zupełnie inaczej się ludzie ubierali, zachowywali.

To jest apel do tych osób, które znajdą gdzieś w domu pojemniki z filmową taśmą. Ta zostanie oczyszczona i wróci do właścicieli w postaci cyfrowej:

My te materiały czyścimy, sprawdzamy czy nie są przesuszone, wtedy trzeba je nawilżyć, bo przesuszony materiał będzie pękał w trakcie projekcji. Jak się podda go takiej wstępnej  konserwacji, materiał będzie zeskanowany, poprawiony przez programy do rekonstrukcji filmów. Każda osoba, która nam film przekaże, dostanie go z powrotem w wersji, w jakiej chciałaby go mieć. Na pewno osoba, która do tej pory nie miała możliwości go obejrzeć, będzie zaskoczona tym co zobaczy.

Jeśli właściciel taśmy pozwoli na publikację filmu w ramach projektu „Śląskie Digitarium”, odnowiony film w wersji cyfrowej dostanie za darmo.

Filmoteka Śląska jest częścią Instytucji Filmowej Silesia Film będącej instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

Filmoteka Śląska, ul. Sokolska 66, Katowice (budynek Kina Kosmos), Kierownik Filmoteki Śląskiej: Andrzej Tuziak [email protected] FB: https://www.facebook.com/filmotekaslaska

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 marca 2024