Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Filharmonia inauguruje sezon z publicznością!

Facebook Twitter

Utwory związane z częstochowską Filharmonią i naszym miastem usłyszymy na inaugurację nowego sezonu artystycznego przy ul. Wilsona.

18 września pierwszy otwarty dla publiczności koncert po sześciomiesięcznej przerwie:

Rozpoczynamy koncertem przeniesionym z wiosny, czyli koncertem będącym inauguracją sezonu a jednocześnie jubileuszem właśnie 75-lecia filharmonii. Jeden z najwybitniejszych skrzypków europejskich, Polak – Mariusz Patyra – zwycięzca jednego z najbardziej prestiżowych konkursów na świecie, mianowicie konkurs im. Niccolò Paganiniego w Genui, koncertuje na całym świecie. Cieszymy się, że zawita do Częstochowy. W programie każdy z utworów jest w jakiś tam sposób związany z historią Filharmonii Miasta Częstochowy.

– zapowiada dyr. Filharmonia im. Hubermana – Adam Klocek. Orkiestra i chór wystąpią razem z solistami, m.in. sopranistką Ewą Biegas i barytonem Robertem Gierlachem. Zapowiada się bogaty program związany z filharmonią, Jasną Górą, Częstochową i goszczącymi u nas muzykami:

Rozpoczniemy Orawą Wojciecha Kilara – kompozytora, który niezwykle mocno był związany z Częstochową przebywając na Jasnej Górze bardzo wiele czasu i tam komponując. Drugi utwór to Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego właśnie w wykonaniu Mariusza Patyry i tutaj jakby in memoriam Bronisława Hubermana, ponieważ był to jeden z jego najbardziej popisowych utworów, które wykonywał na całym świecie. Zakończymy całość Te Deum Antonina Dvořáka, no i tutaj ewidentne odniesienie do Klasztoru Jasnogórskiego i tej sakralnej części Częstochowy. 

– zachęca do udziału Adam Klocek z Filharmonii Częstochowskiej. Z okazji koncertu przygotowana została też wystawa  „XX-wieczne afisze koncertowe”. Początek 18 września, w piątek o godz. 19.00.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj