Festiwal „Po-Mosty Wielokulturowości”. Pomysłodawcy stawiają na różnorodność
Festiwal „Po-Mosty Wielokulturowości" w Częstochowie tym razem przybliży nam orient. Oznacza prezentację prac artystów z odległych części globu. Wkrótce rusza piąta jego edycja.
Po-Mosty Wielokulturowości
Międzynarodowe wydarzenie kulturalne potrwa od 18 sierpnia do 30 września i obejmie liczne wystawy oraz panele dyskusyjne:
Anita Grobelak: Dwa panele wystawiennicze, jeden to ”Barwy Orientu”, artyści głównie z Azji, ale też z Afryki, Indii, Korei, z kilkunastu krajów. A drugi to będzie malarstwo japońskie, fotografia stylizowana sztuką japońską, będą warsztaty, można się na nie zapisać.
Impreza przybliży częstochowianom 184 twórców z 41 krajów, festiwal zagości w 3 miejscach wystawowych – tak prezentuje się w 6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych „Po-Mosty Wielokulturowości”. 25 sierpnia w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica odbędzie się otwarcie wystawy „Pogranicza”:
Anita Grobelak: Temat pogranicza, on się już na tych Po-Mostach Wielokulturowości wielokrotnie pojawiał, natomiast pojawiały się te pogranicza na zasadzie naszej ściany wschodniej, a teraz chciałabym rozszerzyć tę formułę i zaprosiłam artystów z Niemiec. Będą też takie tematy ocierające się o pierwszą czy o drugą wojnę, ale te pogranicza to nie tylko będzie taka wystawa historią czy jakimiś traumami inspirowana.
Inauguracja festiwalu odbędzie się 18 sierpnia w Konduktorowni, gdzie zaprezentowane zostaną prace związane z kulturą Japonii. Festiwal zakończy się 21 września wystawą „Filozofia pokoju” w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego. Wszystkie wydarzenia podczas festiwalu poleca Anita Grobelak:
Anita Grobelak: Niektórzy z zaproszonych artystów, a głównie są to artyści z Polski, Niemiec i z Ukrainy, ten temat pogranicza traktują szerzej. Myślę, że też będzie co oglądać, bo prace będą zróżnicowane, będzie oczywiście malarstwo, rysunek, będzie grafiki trochę, ale będzie też i video art, instalacja.
Do śledzenia imprezy i jego bogatego programu zachęca Anita Grobelak z grupy artystycznej Atina, dyrektor artystyczny festiwalu „Po-Mosty Wielokulturowości”.
Czytaj także: