Festiwal „Muzyczna Scena Integracji” za nami 28. edycja. Wystąpiło 230 uczestników
Festiwal "Muzyczna Scena Integracji" na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń artystycznych i edukacyjnych w Częstochowie. W tym roku udział w nim wzięło aż 230 uczestników z 18 placówek kształcenia specjalnego. To festiwal jedyny w swoim rodzaju.
Muzyczna Scena Integracji
Jolanta Miękina: Wyliczyliśmy, że od 30 lat tak naprawdę, bo były przerwy, dzieje się festiwali i myślę, że jest to wielkie święto muzyki, tańca dla osób z wszelkimi niepełnosprawnościami ze szkół, placówek, ośrodków nie tylko z terenu Częstochowy, ale i spoza Częstochowy. Nigdy nie było tak, że nie ma chętnych, wręcz odwrotnie chętni zgłaszają się bardzo szybko Każda placówka, ośrodek już wpisał sobie to, że co roku ten festiwal jest i czeka na to, żeby móc zaprezentować własną pracę i potencjał naszych dzieci i uczniów.
Jak mówi Jolanta Miękina, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka, imprezę, która ma ogromne tradycje w naszym mieście, przygotowano już po raz 28. Jak dodają organizatorzy, w tym przypadku muzyka ma szczególną, terapeutyczną funkcję:
Myślę, że przestrzeń muzyki i tańca jest najlepszą przestrzenią integracji i to jest ten czas i to miejsce, gdzie wszyscy kochamy muzykę i bawimy się tą muzyką bez względu na to, jak funkcjonujemy.
Działalność artystyczna powoduje, że dzieci pokonują swoje niepełnosprawności. Jest to forma takiej rewalidacji, że one na co dzień muszą mozolnie pracować, żeby dojść do pewnego jakiegoś poziomu.
Powiedziały Jolanta Miękina oraz Bożena Papalska z Zespołu Szkół Specjalnych nr 23. Uczestnicy przyjechali nie tylko z Częstochowy, ale też z całego regionu. Było to dla nich nie lada przeżycie:
Bożena Papalska: Aby wystąpiły te dzieci na festiwalu, muszą się przygotować przez cały rok, bo występują tutaj dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, więc na pewno, aby nauczyły się tańczyć, śpiewać, grać na instrumentach, muszą poświęcić bardzo dużo czasu. Jest to miejsce, gdzie dzieci mogą wystąpić na profesjonalnej scenie, jest jury, który może nie ocenia, ale podnosi rangę tego festiwalu, bo dzieci czują, że też są w jakiś sposób oceniane i pracują później przez cały rok, żeby jak najlepiej wystąpić.
Dodaje nauczycielka Bożena Papalska. Muzyczna Scena Integracji gości w mieście od 30 lat z niewielkimi przerwami. Kolejna edycja już za rok.
Czytaj także: