Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych: Musimy zwrócić uwagę na ochronę danych w internecie

Facebook Twitter

Jesteśmy coraz bardziej narażeni na cyberataki, ale udostępniamy na co dzień też zbyt wiele swoich danych w internecie. W piątek 28 stycznia przypada XVI Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych.

W tym roku tematem przewodnim jest ochrona naszych danych na co dzień, dlatego w tym temacie o porady zapytaliśmy częstochowską ekspertkę.

Bardzo często padamy ofiarami ataków hakerskich i będziemy padać – musimy być tego świadomi. Bardzo dużo zależy od nas – na ile chronimy, na ile staramy się naszych danych nie przekazywać bezpośrednio osobom, które mogą je negatywnie wykorzystać. Czy jesteśmy bezpieczni, jak nasze dane nie są bezpieczne? Chyba właśnie takie było założenie również inicjatorów naszego rozporządzenia RODO, polskiej ustawy o ochronie danych osobowych, żeby ta świadomość ludzi się zwiększała, żebyśmy wiedzieli, że cyberataki będą. Bardzo dużo zależy od nas – ile my tych informacji udostępniamy. 

Podawajmy tylko te dane, które są niezbędne i tylko tam, gdzie mamy zabezpieczenia

– mówi Magdalena Celeban. Nasza świadomość zagrożeń w internecie może nas uchronić przed przejęciem wrażliwych danych i przed kłopotami:

Nadal, mimo że nam się mówi, żeby nie podawać hasła osobom, żeby nie logować się na pewne strony, żeby nie otwierać plików, których nie znamy, chociaż czasami padamy sami ofiarą, bo często nie otwieramy plików, które są właściwe, dobre np. od pracodawcy. Coś jednak nie do końca nam pasuje, nie potrafimy rozróżniać – tu jest ten problem. Nie potrafimy sprawdzić która strona jest bezpieczna, gdzie jest kłódka, a jak jest kłódka, to jest bezpiecznie – możemy wejść, możemy zweryfikować odbiorcę. Wydaje mi się, że nadal brakuje nam umiejętności bezpiecznego poruszania się po internecie.

Hakerzy czy złodzieje danych w sieci zawsze nas wyprzedzają. Tym mocniej musimy zaostrzyć naszą czujność

– radzą fachowcy od cyber bezpieczeństwa.

Ostrożność to jest 90% sukcesu. Zawsze mówię pytajmy. Zarówno dzieci, dorośli, starsi – wszyscy powinniśmy zadawać pytania – czy jest to bezpieczne, czy mogę wejść na daną stronę, czy już kiedyś z tego korzystałeś. To jest ta podstawa, żebyśmy pytali, sprawdzali. Tak naprawdę nikt, ile byśmy webinarów przesłuchali, ile byśmy akcji ochrony danych osobowych zorganizowali, to i tak, jeżeli my nie będziemy mieć czerwonej lampki, to i tak mam wrażenie, że to wszystko nic nam nie da, bo i tak hakerzy są o krok przed nami.

Sami sprawdzajmy czy logujemy się na bezpieczne strony i czy koniecznie musimy podawać tam dane, jak: data urodzenia, numery czy adresy. Warto aby instruować na temat bezpieczeństwa też seniorów i dzieci. Radziła nam inspektor danych osobowych – Magdalena Celeban.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 marca 2024