Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Estakady na Rakowie już praktycznie nie ma. Na jej otwarciu były tłumy – moment otwarcia wspomina nasza redakcyjna koleżanka

Facebook Twitter

Na otwarciu były tłumy. Był Edward Gierek, było uroczyste przecięcie wstęgi. 45 lat temu oddano do użytku estakadę na Rakowie. Teraz ta inwestycja właściwie przeszła już do historii.

W sieci można obejrzeć krótki fragment Polskiej Kroniki Filmowej, która utrwaliła moment otwarcia wiaduktu:

PKF: Częstochowa 11 października 1976 roku na estakadę przy skrzyżowaniu ulic PPR i ZWM przybywają przedstawiciele najwyższych władz partyjnych i państwowych.

Agnieszka Zoń: Dzisiaj sobie to przypomniałam i faktycznie byłam na otwarciu. Miałam wtedy 7-8 lat. Byłam z mamą i bratem, który jeszcze wtedy był w wózku. Mieszkałyśmy w okolicy al. Pokoju, dokładnie na Pietrusińskiego. Był tłum ludzi. Na otwarciu pamiętam, że był Edward Gierek. Stałyśmy w tłumie. To było uroczyste otwarcie estakady

– wspomina nasza redakcyjna koleżanka Agnieszka Zoń. Nie tylko Edward Gierek przecinał wstęgę. Na otwarciu estakady 11 października 1976 roku byli też Piotr Jaroszewicz, Wojciech Jaruzelski, było też sporo mieszkańców Częstochowy, co można zauważyć na filmowym zapisie z tego wydarzenia.

PKF: Wokół estakady licznie zgromadzeni mieszkańcy Częstochowy. Zbliża się uroczysta chwila. Zgodnie ze złożonymi zobowiązaniami cywilni i wojskowi budowniczowie trasy oddają do użytku w przededniu święta Wojska Polskiego, fanfarzyści grają sygnał Wojska Polskiego.

Agnieszka Zoń: Samo to wspomnienie jest takie, że stałam z mamą, z wózkiem, stałam w tym tłumie, było mnóstwo osób. Natomiast nie pamiętam samego ruchu samochodów, ale jeździłam często tą trasą DK1 i pamiętam dużo mniejszy ruch. W tym czasie, kiedy zaczynała funkcjonować, jeździły pojedyncze samochody.

Estakada w całości zostanie wyburzona we wrześniu. Nową estakadą, otoczoną ekranami akustycznymi przejedziemy w drugiej połowie 2023 roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021