„Elanex” został zabytkiem. Cały kompleks wpisany do rejestru
Na przełomie 2024 i tego roku miasto otrzymało zawiadomienie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie wpisu do rejestru zabytków kompleksu Elanex. Tak się też stało. Co dalej ze stadionem? Wraca pytanie nie tylko kibiców Rakowa.

Szacowany czas czytania: 01:05
W rejestr zabytków woj. śląskiego konserwator włącza zespół zabudowy Przędzalni Czesankowej „Elanex” w rejonie ul. Krakowskiej i ul. Stawowej w Częstochowie. Tym samym planowana inwestycja w stadion w sercu miasta napotkała na znaczące przeszkody. Konserwator objął ochroną dawną fabrykę Elanex, mimo widocznej stałej degradacji budynków i ogromnych długów – to ponad 90 milionów złotych. Dotąd samorząd podejmował próby rozwiązania problemu zadłużenia, m.in. przez wniosek o licytację komorniczą, nieskutecznie.
Część obiektów mieszkalnych na tym terenie jest już chroniona jako zabytki od 2018 roku, co nie koliduje z planami budowy stadionu. Zapis podkreśla ich historyczną wartość. Decyzja konserwatora rozszerza jednak ochronę na niemal cały teren fabryki, co spotkało się z ostrym sprzeciwem władz Częstochowy. Argumentują one, że decyzja ta może realnie uniemożliwić rewitalizację terenu, prowadząc do dalszego jego niszczenia. W odpowiedzi na decyzję konserwatora, władze miasta złożyły odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kwestionując m.in. zbyt szeroki zakres wpisu.
Sprawa budowy nowego stadionu dla Rakowa Częstochowa pozostaje otwarta, a dalsze losy projektu zależą od wyniku sporu o zakres ochrony konserwatorskiej.
Czytaj także: