Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ekologiczne, sportowe, biblioteczne i drogowe – nowe zadania wybrane w B.O.

Facebook Twitter

Podliczone zostały głosy, które oddaliśmy w mieście, w tegorocznej, VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy wybrali do realizacji ponad 140 zadań. Wiele drogowych, sportowych, tych które zasilą częstochowską bibliotekę czy schronisko dla zwierząt.

Nie brakuje wybranych pomysłów o znaczeniu ekologicznym dla miasta:

Głosowało ponad 20 tys. osób. Wygrywały zadania najróżniejsze – I miejsce: Rozbudowa budynku przy ul. Loretańskiej 20, to jest Skra, powstanie zaplecze, pokoje socjalne, szatnie umożliwiające komfortowe trenowanie, II miejsce: Schronisko dla zwierząt i na III miejsce: Budowa dziedzińca w Liceum Norwida.

Jak tłumaczy Agata Wierny z częstochowskiego magistratu, przegłosowaliśmy ostatecznie 7 projektów ogólnomiejskich i 135 dzielnicowych. Zainteresowanie samym budżetem mogłoby być większe, bo frekwencja wyniosła mniej niż 10%. Najwięcej głosów oddali mieszkańcy Kiedrzyna, a dzięki swej aktywności otrzymali dodatkową sumę pieniędzy do wykorzystania:

Dzielnica Kiedrzyn już któryś raz z rzędu jest dzielnicą, w której frekwencja w głosowaniu jest najwyższa. Mają taki plan na swój budżet obywatelski każdego roku i to przynosi efekty, bo w tym roku 161 dodatkowych tys. dla tej dzielnicy, także na pewno jedno zadanie albo więcej zostanie w tej dzielnicy zrealizowanych w ramach bonusu dla tej dzielnicy.

Budżet Obywatelski co roku jest w Częstochowie usprawniany i poprawiany. Po konsultacjach samorząd zapowiada zwykle ewaluację regulaminu, po to by głosowanie było łatwiejsze i zachęciło jak najwięcej mieszkańców do udziału. Tak będzie też na przełomie tego i przyszłego roku:

Jak zawsze wysłuchanie publiczne, spotykamy się na sali sesyjnej, dyskutujemy na ten temat, co możemy zmienić w naszych procedurach, poprawić, udoskonalić, żeby były one dla mieszkańców przyjazne. Zwykle robimy to na początku nowego roku, bo jednym z takich istotnych wyzwań jest konieczność dostosowania naszych procedur do wymogów krajowych, które właściwie co roku się zmieniają

– podsumowywała Agata Wierny z magistratu. Zadania z tegorocznej edycji BO zostaną zrealizowane w 2022 roku. W ósmej edycji do rozdysponowania było prawie 10 mln zł.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024