Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ekologiczne inwestycje przy budowie linii kolejowej do Pyrzowic

Facebook Twitter

PKP realizuje ogromną inwestycję w nową linię prowadzącą do Katowice Airport. Inwestor stawia też duży nacisk na ekologiczne rozwiązania. Budowa potrwa jeszcze do 2023 roku, ale już wiadomo, że dojedziemy z Częstochowy do lotniska bezpośrednio pociągiem, na dodatek z dużą prędkością.

fot. Pixabay

Podróżnym z Katowic i Częstochowy przejazd zajmie około godziny. Dostęp do kolei zwiększą stacje Pyrzowice-Lotnisko oraz nowe przystanki, w Zawierciu powstanie nowy peron. Projekt ma też istotne znaczenie dla zwiększenia roli kolei jako ekologicznego transportu. Zostanie odbudowany 30km nieczynny odcinek. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyć będzie łącznie około 48 km linii kolejowej. Do portu lotniczego pociągi będą jeździć z prędkością do 140 km/h

– mówi Katarzyna Głowacka z Polskich Linii Kolejowych. Ważnym aspektem budowy okazała się ochrona przyrody. Dzięki temu dzięcioł i sowa zamieszkają obok linii kolejowej do lotniska w Pyrzowicach, zapowiada PKP. Zyskamy też sporo ekologicznej infrastruktury oraz nowej zieleni:

Przewidziano posadzenie m.in. śliwy tarniny, głogu, róży, czyli gatunków dostosowanych do warunków siedliskowych takich ptaków jak gąsiorek i jarzębatka. Będą zamontowane budki lęgowe dla dzięcioła, sowy włochatki i gołębia. Zwierzęta żyjące na ziemi przejdą bezpiecznie pod linią kolejową, gdyż będą odpowiednio przygotowane przepusty dla zwierząt. Dla płazów przewidziano wodny zbiornik. Zaplanowane w zakresie inwestycji działania są zgodne z decyzjami środowiskowymi.

O ekologicznych działaniach przy rozbudowie transportu kolejowego do Pyrzowic mówiła Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj