Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ekologiczna fundacja Rething w Częstochowie daje rzeczom drugie życie i zaprasza do punktu charytatywnego

Facebook Twitter

Za cel stawiają sobie ochronę środowiska, redukcję plastiku w życiu codziennym, pomagają zazielenić miasto i dają przedmiotom drugie życie. Jak mówi prezes fundacji Rething, temu służy częstochowski sklep charytatywny.

fot. facebook.com/rethingczestochowa

Trafiają tu przynoszone przez mieszkańców rzeczy, które w formie darowizny mogą przydać się innym osobom:

Te rzeczy pochodzą z darowizn. Mieszkańcy przynoszą nam to, czego nie potrzebują, a my to wyceniamy – dość tanio – tak, aby te rzeczy mogły jeszcze komuś posłużyć. Dzięki temu mamy fundusze na działalność statutową naszej fundacji m.in. na sadzenie drzew w Częstochowie. Mamy bardzo dużo ubrań – damskich, męskich i dziecięcych, książek, rzeczy do domu – porcelanę, szkło, zabawek dla dzieci i mamy rzeczy dziwne – etui na banana, maszynę do pisania. Naprawdę można znaleźć u nas różne perełki, często przedmioty z okresu PRL.

Jak mówi Małgorzata Terrero-Rozmus, licznie pojawiają się rzeczy zabytkowe, ale też zaskakujące i czasem bardzo cenne. Dzięki placówce fundacji, drugie życie zyskują np. książki, płyty, ale i porcelana czy inne przedmioty życia codziennego:

Staramy się przebijać internetowe ceny, oferując połowę tego. Rzeczy kolekcjonerskie są u nas bardziej dostępne. Musimy się przyznać do tego, że nie zawsze uda nam się wyłapać, że coś ma wartość historyczną, jest jakimś dziełem, symbolem designu i można u nas znaleźć kolekcjonerskie przedmioty za złotówkę.

Wszystko w celu pozyskania środków na statutową działalność Fundacji Rething. Skupia ona osoby ekologicznie odpowiedzialne, które starają się zminimalizować nasz negatywny wpływ na otoczenie:

Celem Fundacji Rething ogólne przeciwdziałanie degradacji środowiska spowodowanej przez człowieka. Robimy to nie tylko poprzez sadzenie drzew, ale także poprzez organizowanie akcji sprzątania śmieci w miejscach publicznych lub poprzez edukację ekologiczną. Prowadzimy edukacyjne kampanie w mediach społecznościowych, szyjemy wielorazowe woreczki z firanek na warzywa i owoce, aby redukować ilość plastiku. Cały czas przychodzą nam do głowy inne pomysły, jak jeszcze możemy pozytywnie wpływać na środowisko. 

Naszym gościem była Małgorzata Terrero-Rozmus, prezes Fundacji Rething.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj