Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ekologiczna bomba ciągle niebezpieczna w centrum miasta. Alarm Smogowy o problemie przy Filomatów

Facebook Twitter

To tykająca bomba ekologiczna, na dodatek w centrum miasta. Wracamy do zagrożenia jakim jest hala wypełniona chemikaliami porzuconymi przez mafię śmieciową przy ul. Filomatów w Częstochowie. Jak już informowaliśmy Prokuratura Regionalna w Katowicach prawomocnie umorzyła śledztwo dotyczące potencjalnych zaniechań władz miasta.

Postępowanie toczyło się w sprawie niedopełnienia przez prezydenta miasta obowiązku usunięcia składowanych beczek.

Z ustaleń prokuratury wynika, że tam są osoby, które są zatrzymane – mafia śmieciowa. Natomiast jeżeli chodzi o władze Częstochowy, to jak najbardziej są odpowiedzialne za wywóz odpadów, czego dowodem jest to, że prezydent miasta w 2019 roku m.in. po naszych działaniach, 14 listopada złożył wszczęcie procedury w trybie art. 26a pozwalającego na uzyskanie dotacji na usunięcie tych ultra niebezpiecznych odpadów, które są na ul. Filomatów w sąsiedztwie I Urzędu Skarbowego

– mówił zawiadamiający w tej sprawie Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego. Ekolodzy alarmują, bo zgromadzone odpady w centrum miasta są nie lada zagrożeniem:

Biegli wykonywali różnego rodzaju ekspertyzy dla prokuratury, która badała tę sprawę. Według szacunków Państwowej Straży Pożarnej to pozbywamy się około trzech dzielnic z Częstochowy w momencie, jeżeli nastąpiłoby tam zaprószenie ognia i wybuch. Słup ognia szacowany jest na powyżej 50 metrów, więc wszystko od Urzędu Skarbowego do szpitala na ul. Mickiewicza wylatuje w powietrze. Jeżeli mówimy o kwocie szacunkowej kwocie, to 60 mln złotych, to duża kwota.

Miasto tłumaczyło się ogromnymi kosztami usunięcia odpadów, wystąpiło o celową dotację na usunięcie chemikaliów z miasta. Aktywnie na tym polu działała też grupa radnych:

Tylko prezydent może się zwrócić o usunięcie takiego świństwa z miasta. Tak reguluje prawo i stąd też było postępowanie prokuratury, które trwało dość długo. Współczuję władzom miasta, bo ten obowiązek cały czas na nich ciąży. Jak najbardziej władze miasta są zobowiązane do tego i będą z tego skutecznie rozliczane.

Umorzenie śledztwa nie oznacza końca sprawy

– dodaje Hubert Pietrzak. Częstochowski Alarm Smogowy śledzi także inne sprawy związane z usuwaniem niebezpiecznych odpadów, które przestępcy zgromadzili na terenie całego regionu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj