Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ekolodzy protestują w miejscu niedawnej wycinki szpaleru drzew w al. Niepodległości

Facebook Twitter

Chcą zablokować przebudowę skrzyżowania z Równoległą, domagają się odtworzenia zieleni.

Kolejne grupy inicjują swoje pomysły. Częstochowski Alarm Smogowy zapowiada inicjatywę uchwałodawczą popartą podpisami mieszkańców, aby przeciwdziałać podobnemu niszczeniu zieleni miejskiej w przyszłości.

Regulacje prawne które będą zobowiązaniem dla władzy miejskiej do informowania o wszelkich wycinkach, które są na poziomie 10 drzew i powyżej. Te wycinki, które są najczęściej wykonywane dla potrzeb różnego rodzaju inwestycji.

Tu nie chodzi tylko o samo informowanie z uprzedzeniem, ale też możliwość reagowania w takich sytuacjach.

Dokładnie wskazać należy – warunkiem tej reakcji jest informacja, czyli musi się przebić do organizacji społecznych o profilu ekologicznym, które będą miały możliwość zareagować, wypowiedzieć się w tym temacie. 

Zapowiada w rozmowie Mariusza Osyry – Hubert Pietrzak, zaangażowany w ochronę przyrody w Częstochowie. Zbieranie podpisów pod przygotowywanym projektem uchwały już się rozpoczęło. Trafią ostatecznie do przewodniczącego Rady Miasta. Autorzy przypominają dlaczego o drzewa trzeba walczyć…

Jeżeli dalej to będzie w ten sposób realizowane jak widzieliśmy w wypadku Alei Niepodległości naprawdę grożą nam poważne konsekwencje. Pamiętać należy, że to właśnie drzewa, duże drzewa w mieście, których nie można zrekompensować nasadzeniami jakiś sadzonek, które potrzebują 20 lat, żeby zacząć pełnić tę funkcję, to te duże drzewa gwarantują nam czyste powietrze, zatrzymywanie wody, niższą temperaturę, działają jako izolator hałasu i pochłaniają też zanieczyszczenia. 

Dodaje Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj