Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Eko-dotacje potrzebne i chętnie wykorzystywane, ale nie wszyscy dostaną środki miejskie

Facebook Twitter

Przez spadki temperatur i dokuczliwy chłód nocami znów smog zaczyna dokuczać mieszkańcom. Stan jakości powietrza w Częstochowie jest zły szczególnie o poranku, a także w godzinach wieczornych, a sytuacja co roku się powtarza.

fot. arr.czestochowa.pl

Mimo, że Częstochowa dotuje eko-inwestycje dla mieszkańców, a największą popularnością od lat cieszy się wymiana starych pieców, ciągle walczymy z kiepskim powietrzem:

Na to przeznaczone jest najwięcej środków z budżetu miasta. W porównaniu z montażem solarów, z montażem fotowoltaiki, mieszkańcy najczęściej decydują się na montaż kotłów gazowych. Nie wszystkie środki dotacyjne są wykorzystywane każdego roku, mimo że tak naprawdę mieszkańcy składają nawet więcej wniosków niż wynikałoby to z możliwości finansowych. Sporo tych wniosków niestety z przyczyn formalnych, związanych z niespełnianiem kryteriów regulaminów dotacji, odpada.

Włodzimierz Tutaj – rzecznik w magistracie informuje, że tylko w tym roku blisko 200 częstochowian złożyło wnioski o dotacje na wymianę systemów grzewczych, ale tylko 90 z nich zostało pozytywnie rozpatrzonych:

Na razie podpisano ponad 80 umów, więc mamy nadzieję, że między 80 a 90 to będzie ta liczba wniosków i dotacji rozliczonych i wymienionych źródeł ciepła. Jeżeli chodzi o montaż instalacji fotowoltaicznych, w tym roku na razie kilkanaście wniosków zostało zakwalifikowanych i podpisano umowy z beneficjentami. Natomiast tych złożonych wniosków było ponad 50.

Tak jak w przypadku wymiany starych kopciuchów, także i jeśli chodzi o montaż fotowoltaiki, to większość wniosków częstochowian przepada z powodów formalnych. W tym roku miasto na eko-inwestycje w Częstochowie przeznaczono prawie 800 tys. zł. Odkąd dotacje są dostępne, mieszkańcom udało się wymienić ok. 1650 starych źródeł ciepła na nowe.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj