Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Egzaminy ósmoklasisty czas zacząć. Trzymamy kciuki za uczniów!

Prawie 1700 uczniów 8 klas dzisiaj (13.05.) o godz. 9.00 rozpoczyna egzamin na zakończenie nauki w szkole podstawowej. Młodzi częstochowianie zdają język polski. Jutro (14.05.) obowiązkowa matematyka, a dzień później jeszcze test językowy - najczęściej z angielskiego.

fot. Radio Jura

Szacowany czas czytania: 01:49

To dla 15-latków pierwszy poważny egzamin w życiu, dlatego przede wszystkim warto im pomóc niwelować stres:

Rafał Piotrowski: 13 i 15 maja to są egzaminu ósmoklasisty. Chciałem przede wszystkim uspokoić młodych ludzi, bo myślę, że to są ważne wybory, a dodatkowy stres dodatkowy postawienie sobie zbyt wysoko poprzeczkę nikomu nie pomaga. Maraton ósmoklasisty. Kibicujemy wszyscy i naprawdę chcemy wesprzeć, żeby ta droga – za chwilkę u absolwentów ósmych klas, którzy będą trafiali do naszych szkół średnich – naprawdę się powiodła.

– radzi Rafał Piotrowski, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy. Egzamin prowadzą przez trzy dni wszystkie miejskie szkoły podstawowe. Do egzaminów ósmoklasisty przystępuje łącznie 1687 uczniów.

Rafał Piotrowski: Mamy uczniów ósmych klas – 1687, czyli tyle mamy deklaracji złożonych. Bardzo duża grupa w kilkudziesięciu częstochowskich szkołach podstawowych nie mogą już w tym dniu pewnie zrobić nic więcej oprócz tego, żeby przede wszystkim we właściwym trybie dojechali, dotarli na egzamin, bo spóźnienie powoduje dodatkowy stres.

Egzamin ósmoklasisty łączy się jednocześnie z uruchamianym naborem do szkół ponadpodstawowych. Elektroniczna rekrutacja rozpoczęła się 12 maja. A jak dobrze wybrać dla siebie szkołę na kolejne lata?

Rafał Piotrowski: Jeśli się czujemy, że chcemy iść do liceum ogólnokształcącego, mamy ku temu kompetencje, mamy ku temu oceny, to nie zastanawiajmy się. Natomiast największym problemem bywają porażki (…). Trzeba dobrze wybrać, żeby we wrześniu, październiku nie fundować sobie rozczarowania. Pilotujemy to bardzo mocno wspólnie z zespołem poradni Psychologiczno-Pedagogicznych. Spotykamy się też z uczniami, tłumaczymy, żeby dobrze, spokojnie wybrali. Lepiej trzy razy zmieniać deklaracje w momencie naboru niż w październiku zmieniać środowisko szkolne.

– doradzał Rafał Piotrowski, naczelnik częstochowskiej oświaty. Warto pamiętać, że egzaminu nie można nie zdać, ale jest obowiązkowy i jego wynik ułatwia dostanie się do wybranej szkoły średniej.

Czytaj także:

REKLAMA