Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Edukacja częstochowska zaniepokojona – coraz więcej grup w szkołach na zdalnym nauczaniu

Facebook Twitter

Coraz więcej uczniów na zdalnym nauczaniu. Powodem oczywiście sytuacja pandemiczna i zachorowania wśród uczniów, w częstochowskich szkołach. Nawet w przypadku pojedynczego ucznia z covidem w klasie, cała grupa musi przejść na system nauki w domach.

fot. Pixabay

Taką decyzję wydaje Sanepid.

Sygnalizowaliśmy praktycznie od początku września, że w związku z niewystarczającą akcją informacyjną, jeśli chodzi o szczepienia. Wiosną tego roku mówiliśmy od razu, że będzie problem jesienią. Zwracaliśmy uwagę na zbyt lekką formułę związaną z rekomendowaniem pewnych zasad funkcjonowania młodzieży w przestrzeni szkolnej. Od 1 września Częstochowa w skali kraju wygląda całkiem nieźle, od 1 września do dzisiaj mamy 34 oddziały, które w jakimś stopniu były przez pewien czas na zdalnym nauczaniu.

Za wzrost zachorowań jesienią, Wydział Edukacji głównie obarcza rządzących i uczniów. Ci pierwsi nie wprowadzili wystarczających obostrzeń, a drudzy mają się do nich niestosować, mówi naczelnik Rafał Piotrowski.

Na dzisiaj mamy 13 oddziałów w różnych placówkach, które są wyłączone, czyli 2 przedszkola, 6 podstawówek i 5 szkół ponadpodstawowych. 28 października zostało podpisane rozporządzenie ministra dotyczące funkcjonowania placówek, a więc młodzież ma obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni szkolnej, w czasie przerw. Niewłaściwie to przygotowano od 1 września dając dużą swobodę w decydowaniu dyrektorów

– tłumaczy Rafał Piotrowski – Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy. Wydział przyznaje, że kolejne obostrzenia czy izolowanie dzieci i młodzieży może mieć fatalne skutki w niedalekiej przyszłości:

Czas najwyższy podjąć jakieś poważne obostrzenia, ponieważ za chwilę znowu szkoły zostaną wyłączone, przejdą na zdalne i nie mówimy wyłącznie o pogorszeniu kompetencji ucznia, jeśli chodzi o umiejętności edukacyjne, natomiast mówimy też o pewnych kwestiach społecznych, braku relacji. Już są alarmy pedagogów szkolnych, psychologów, dyrektorów, nauczycieli, którzy zwracają uwagę, że to jest równie niebezpieczne jak poważne choroby. Kwestie psychiczne młodego człowieka są już dzisiaj zauważalne.

Z mikrofonem odwiedziliśmy częstochowski Wydział Edukacji UM. Obserwujemy regularne wzrosty liczby zakażeń w jesiennej fali trwającej pandemii. Pułap wyszczepionych osób pozostaje na podobnym poziomie 55,8 % mieszkańców Częstochowy.

 

Kolejne klasy z częstochowskich placówek oświatowych uczą się obecnie zdalnie. To efekt zakażeń SARS-CoV-2 wśród uczennic i uczniów.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Częstochowie pozytywnie zaopiniował zawieszenie zajęć stacjonarnych, a tym samym przejście na zdalne nauczanie następujących klas:

– klasa Ig w technikum TEB przy ul. Pułaskiego – do 8 XI;
– klasa Vb oraz Vd z SP 31 przy ul. PCK – do 8 XI;
– klasa Vb z SP 1 przy ul. Księżycowej – do 8 XI;
– klasa VIId z SP 21 przy ul. Sabinowskiej – do 8 XI;
– klasa 3TN w Zespole Szkół Samochodowych przy ul. Augustyna – do 8 XI;
– klasa IIIk w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przy alei Niepodległości – do 8 XI;
– klasa IIIa w Technicznych Zakładach Naukowych przy ul. Jasnogórskiej – do 8 XI;
– klasa Ia,IId oraz IIg w Technicznych Zakładach Naukowych przy ul. Jasnogórskiej – do 10 XI;
– klasa IIf oraz IIIj w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przy alei Niepodległości – do 12 XI;
– klasa III w Zespole Szkół Technicznych przy alei Jana Pawła II – do 12 XI;
– Klasa IIabcd w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Okólnej – do 12 XI;
– klasa IIb w SP 16 przy ul. Ułańskiej – do 12 XI;
– grupa 4-latków w MP 15 przy ul. Michałowskiego – do 12 XI;
– grupa Krasnoludków w MP nr 13 przy ul. Gwiezdnej – do 12 XI;
– klasa IIc w III Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Dąbrowskiego – do 13 XI;
– klasa Vb w SP 49 przy ul. Jesiennej – do 13 XI;
– klasa IIb w V Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Krakowskiej – do 15 XI;
– klasa VIIb w SP 31 przy ul. PCK – do 15 XI.

Powodem wydania opinii sanitarnych w tych przypadkach są pozytywne wyniki testu w kierunku SARS-CoV-2 u uczennic i uczniów.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj