Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Edu-Akcja, czyli pomysł miasta na przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii dla uczniów

Facebook Twitter

Samorząd chce w edukacji przeciwdziałać negatywnym społecznym skutkom pandemii. W marcu ruszy II edycja programu Edu-Akcja. Pilotażowe zajęcia wyrównawcze w 8 podstawówkach dla dzieci w klasach I-VIII trwały już w ubiegłym roku.

fot. Rudy and Peter Skitterians/ Pixabay

Teraz zaplanowano je w dalszych 13 placówkach. Do maja potrzebujący uczniowie skorzystają np. z zajęć rozwijających zdolności:

Przyniosą konkretny, realny efekt w postaci zadowolonych uczniów, zadowolonych nauczycieli. Uda się jeszcze poprzez te zajęcia wyrównawcze a także zajęcia rozwijające dobrze przygotować naszych uczniów do np. czekających ich egzaminów 8-klasisty, żeby potem przejście ze szkoły podstawowej do szkoły średniej mogło odbyć się bez dodatkowych komplikacji, jakie zrodził nam koronawirus i cała pandemia. Nie wszyscy uczniowie w związku z pandemią byli w stanie zmienić ten określony wcześniej rytm, rytm dom – szkoła – dom.

Jak zapowiada prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, drugą edycję Edu-Akcji zaplanowano do końca maja, chętnie przystępują też dalsze szkoły. Dzięki temu projekt obejmie ponad 2,5 tys. uczniów.

Zajęcia będą odbywały się w grupach od 5 do 8 uczniów. Zajęcia matematyczno – informatyczne, biologiczne, polonistyczne, historyczne. Są zajęcia zarówno dla ucznia z problemami edukacyjnymi, czyli zajęcia wyrównawcze, jak i 25% – mniej więcej – to są zajęcia dla ucznia szczególnie zdolnego. Chcemy ich też wesprzeć tak, żeby na koniec EDU-AKCJI zrobić taką galę ucznia zdolnego, żeby przez te dwa miesiące rozwinąć jeszcze te zdolne dzieci z Częstochowy.

Tacy uczniowie korzystają jedynie z możliwości, jakie daje nauka zdalna, zauważa naczelnik wydziału edukacji w mieście – Rafał Piotrowski. Program doczeka się kontynuacji w 11 miejskich szkołach podstawowych i dwóch zespołach szkolno-przedszkolnych. Czy uczniowie chętnie uczęszczają na takie zajęcia?

Po to, żeby się spotkać w szkole nawet i z kolegami, to zapał jest bardzo duży. My prowadzimy na dodatek klasy o profilu sportowym, więc uczniowie klas 7, 8 mają 40 godzin tygodniowo, to naprawdę duże obciążenie dla ucznia, jeżeli na 5 dni. Stąd zapotrzebowanie było takie, że np. zajęcia dodatkowe dla 7 i 8 klasistów z matematyki, z j. angielskiego odbywają się nawet w soboty i wtedy też się odbywały w soboty i zainteresowanie było duże. My mamy listy już zamknięte.

Zajęcia potrwają m.in. w Szkole Podstawowej nr 38, mówiła dyrektor placówki – Anna Dymek.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj