Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dzisiaj (11.07.) policyjne działania „Rowerem Bezpiecznie”

Facebook Twitter

Ich celem jest oczywiście poprawa bezpieczeństwa rowerzystów - czyli tzw, niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policja używa właśnie takiego określenia, ponieważ rowerzyści a także piesi, nie są osłonięci jak kierowcy samochodów karoserią, nie mają pasów bezpieczeństwa, ani poduszek powietrznych.

fot. czestochowa.pl

Policjanci będą przypominać dziś o kilku podstawowych zasadach, m.in. o tym w jakich przypadkach rowerzysta może jechać po chodniku. O tym jak bezpiecznie przewozić dziecko rowerem, a także jakie jest obowiązkowe wyposażenie jednośladu. Policyjna akcja prowadzona jest kilka dni po kolejnym tragicznym w skutkach wypadku. W Złochowicach w gminie Opatów, w miniony weekend zginął 70 letni rowerzysta. Mężczyzna został potrącony późnym wieczorem przez 30 letniego kierowcę renault. Rowerzysta znajdował się na prostym nieoświetlonym odcinku drogi. Zginął na miejscu. Policja z Kłobucka szuka świadków tego zdarzenia…

Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów:

Art. 33 Ustawy Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza. Zgodnie z tym zapisem, jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona droga dla rowerów jednokierunkowa, to obowiązek poruszania się nią jest tylko w jednym kierunku. Rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku musi poruszać się po jezdni. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta na chodniku:

Co do zasady – po chodniku jeździć nie wolno. Przepisy przewidują kilka odstępstw.

Art. 26 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, zezwala rowerzyście jechać po chodniku, gdy:
– opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
– panuje zła pogoda (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);
– są spełnione jednocześnie trzy warunki:
1. chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,
2. ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym),
3. brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

Dziecko na rowerze

Dzieci do lat 7 można przewozić na dwa sposoby. Albo na rowerze w specjalnym foteliku. Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoba dorosła, która dzieckiem się opiekuje, może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze – także po chodniku.

Dzieci powyżej 10 lat na rowerze mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach, jeżeli posiadają swoje pierwsze uprawnienia tj. kartę rowerową.

Wyposażanie roweru

Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne, z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe – mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co oczywiście bardziej bezpieczni.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj