Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dziś wybór europejskich astronautów. Czy będzie wśród nich Polak?

Facebook Twitter

Dziś o godzinie 14.20 w Paryżu Europejska Agencja Kosmiczna wybierze nowych astronautów do eksploracji kosmosu. Wyłonionych zostanie 4-6 osób. Zasilą oni skład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a przynajmniej jedna osoba zostanie wybrana do realizacji misji Artemis 3, czyli ponownego załogowego lądowania na Księżycu, jakie jest zaplanowane na 2025 rok.

Fot. pixabay.com

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie to pierwszy Europejczyk, który stanie na naturalnym satelicie Ziemi. Aktualnie trwa misja Artemis 1. Zakończy się ona z początkiem grudnia br.

Do tej niecodziennej pracy zgłosiło się ponad 22 000 chętnych z całej Europy, w tym ponad 500 śmiałków z Polski. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło kolejno z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Selekcja trwała 18 miesięcy. Warto dodać, że po raz pierwszy w historii wśród osób wyłonionych, przynajmniej jedna będzie niepełnosprawna.

Pierwszym Polakiem w kosmosie był Mirosław Hermaszewski. W w 1978 roku wraz z radzieckim astronautą białoruskiego pochodzenia Piotrem Klimukiem odbyli lot na orbitę okołoziemską na statku Sojuz 30. Misja trwała 8 dni, w trakcie której astronauci 126 razy okrążyli Ziemię.

Czy Polak ponownie poleci w kosmos? Może stanie na Księżycu? Wydarzenie można obserwować na żywo na stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024