Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dzień Kundelka: Obalamy mity dotyczące psów

Facebook Twitter

Dziś (25.10.) obchodzimy Dzień Kundelka. Z tej okazji postanowiliśmy obalić kilka mitów o psach, w które wiele z nas wciąż wierzy. Ciekawe czy znacie poniższe stwierdzenia!

Sprzątnij po psie
fot. Karsten_Kettermann / pixabay.com

Trawa

Wciąż słyszy się dookoła, że kiedy pies jest chory – je trawę! Czy to prawda? Aktualne badania prowadzone przez Kalifornijski Uniwersytet obalają ten mit. Z przeprowadzonych badań wynika, że minimalny procent psów wymiotuje po zjedzeniu trawy.

fot.pixabay

Zachowanie to zostało przekazane w genach, przez dzikie wilki, które za pomocą tej metody oczyszczały swój organizm z pasożytów. Więc śmiało możemy stwierdzić, że czworonogi zwyczajnie lubią smak trawy, a jej jedzenie jest normalnym zachowaniem.

Wiek

fot. pixabay

Następny mit brzmi następująco : Rok życia psa, równa się 7 lat ludzkich. Może jest w tym niewielkie ziarenko prawdy, ale podczas określania wieku psa, trzeba wziąć pod uwagę jego rasę oraz wielkość. Pierwszy rok życia psa to około 9 – 12 ludzkich lat. Później ważną rolę odgrywają inne czynniki, takie jak rasa oraz genetyka. Niektóre czworonogi są seniorami w wieku lat 12, inne zaś potrafią dożyć ich nawet 18. Niestety większe psy, żyją zdecydowanie krócej.

Sterylizacja

fot. pixabay

Kiedy sterylizować suczki? Zazwyczaj mówi się, że po pierwszej cieczce. Temat ten jest bardzo kontrowersyjny. Kiedy zabieg wykona się przed pierwszą cieczką, można zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór gruczołu sutkowego nawet o 99,5 %. Natomiast sterylizacja po pierwszej cieczce obniża ryzyko do 92 %. Jeśli chcecie wykonać taki zabieg, przedyskutujcie wszystkie wady i zalety z weterynarzem.

Nos

fot.pixabay

Kiedy pies jest zdrowy ? – ”Wtedy kiedy ma zimny i mokry nos’’. Nic bardziej mylnego. Jest wiele innych, bardziej pomocnych metod w określeniu stanu zdrowia naszego pupila. Warto wiedzieć , że kiedy zwierzak leży w ciepłym miejscu, zazwyczaj ma suchy nos, natomiast kiedy staje się on mokry – może być to oznaką choroby serca. Samopoczucie najlepiej określić po zachowaniu naszego czworonoga, w tym celu należy zwrócić szczególną uwagę na jego apetyt oraz aktywność

Jama ustna

fot. pixabay

Słyszeliście kiedyś, że jama ustna psa jest czystsza od ludzkiej, a psia ślina działa jak antybiotyk? Mit wziął się z zachowania czworonogów, które instynktownie oblizują swoje rany. Niestety lizanie ich, może niszczyć tkanki, lub doprowadzić do infekcji.

Szczepienia? Raz w roku

Weterynarze zgodzą się zapewne z tym, że szczeniaki muszą przyjąć serię szczepień. Następnie na takim szczepieniu pojawiamy się raz na rok. Warto jednak obserwować naszego czworonoga, ponieważ mogą występować u niego niepożądane reakcje szczepionkowe. Nie zawsze musimy bezwzględnie stosować się do wyznaczonego szczepionkowego harmonogramu. Każdy zwierzak jest inny!

Pchły i kleszcze

Kolejnym mitem jest informacja, że psy mieszkające w domu nie są narażone na żadne pasożyty! Niestety czasem krótki spacer wystarczy, aby nabawić się nieproszonych gości tj. kleszczy które przenoszą choroby lub uciążliwych pcheł. Nie zapominajmy zabezpieczyć się przed tymi pasożytami. Tutaj z pomocą przychodzą specjalne obroże, tabletki czy krople.

Daltonizm

fot.pixabay

Istnieje powszechne przekonanie, że psy widzą w czarno-białych kolorach – co oczywiście nie jest prawdą! W oczach czworonogów, a dokładniej w siatkówce znajdują się receptory, odpowiedzialne za postrzeganie kolorów. Dla porównania – ludzie mają 3 rodzaje receptorów, a psy tylko dwa ( pierwszy wrażliwy na kolor żółty, drugi na niebieski). Dzięki temu widzą one dwubarwnie!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024