Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dzielnicowe Ośrodki Społeczności Lokalnej rozsiane na terenie Częstochowy, nadal działają

Facebook Twitter

W zmienionej, nowej formie są wsparciem dla mieszkańców. Ze względu na wirusa ośrodki prowadzone przez MOPS i organizacje pozarządowe mają zamknięte drzwi, ale dostosowały swój wachlarz usług do nowej sytuacji.

Mówi Marta Zmitrukiewicz z Fundacji Dla Rozwoju, która koordynuje działalność licznych dzielnicowych ośrodków:

Pomimo ograniczeń działamy bez przerwy. Każdy dzielnicowy ośrodek prowadzi telefon wsparcia, dla osób które przeżywają kryzys. Jesteśmy wsparciem dla tych, którzy potrzebują pomocy w podstawowych czynnościach. Na bieżąco informujemy o możliwości skorzystania z pomocy psychologicznej przez osoby odczuwające zagrożenie w związku z trudną sytuacją. Fundacja Dla rozwoju prowadzi porady on-line dla osób zagrożonych utratą pracy bądź osób, które tą pracę utraciły, poprzez pośrednictwo, doradztwo zawodowe i publikowanie aktualnych ofert.

Do punktów dzwonią często osoby starsze z prośbą o wykup leków i zrobienie zakupów. Osoby te kierowane są również do innych pomocowych organizacji na terenie miasta. Ważnym elementem pomocy ośrodków pozostaje zagospodarowanie czasu wolnego, wszystkim którzy pozostają w domach:

Prowadzimy edukacyjne zajęcia on-line w formie zajęć językowych: angielski, hiszpański, włoski, francuski. Są to też warsztaty pozytywnego myślenia, plastyczne, kulinarne. tworzymy ciekawe listy lektur, a także zachęcamy do odwiedzenia w formie wirtualnej ciekawych miejsc. Prowadzimy także warsztaty z kompetencji cyfrowych, to bardzo ważne w tym czasie aby biegle posługiwać się internetem i komputerem.

– dodaje Marta Zmitrukiewicz, prezes Fundacji dla Rozwoju. Zajrzyjcie też na profile ośrodków na facebooku. Przypomnijmy w ramach projektu „Częstochowa silna dzielnicami” działa u nas 13 Dzielnicowych Ośrodków Społeczności Lokalnych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 lipca 2021