Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dzieje się więcej na rynku pracy – eksperci oceniają sytuację, pandemia wpływa na nasze zatrudnienie

Facebook Twitter

Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie przyjmuje wnioski w ramach tarczy antykryzysowej na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników. Proponuje ponadto program aktywizacji zawodowej osób młodych, czy organizuje prace interwencyjne dla bezrobotnych.

fot. StartupStockPhotos/ Pixabay

Dzieje się na rynku coraz więcej i powoli stabilizuje się sytuacja – oceniają eksperci:

Rośnie znów optymizm w zakresie szans na znalezie nowego zatrudnienia. Coraz więcej osób ocenia pozytywnie swoje szanse zarówno na jakąkolwiek prace, w przypadku utraty dotychczasowego zatrudnienia, jak i na pracę co najmniej tak dobrą jak obecna. Zresztą zmniejszają się też obawy o utratę zatrudnienia, o redukcję zatrudnienia – co też pokazuje, że optymizm na rynku pracy nieco wzrósł. Kto ma największe obawy? One dominują wśród sprzedawców i kasjerów, związana z zamknięciem części sektora handlowego, ale mówią o nich także pracownicy administracyjni.

Sytuacja na rynku pracy delikatnie się poprawia

– mówi Mateusz Żydek, monitorujący rynek zatrudnienia. Nadal jednak po ponad roku, pandemia odbija się na naszym życiu okołozawodowym:

Co najmniej połowa pracowników musiała zmienić w ostatnim czasie swoje godziny pracy i w co najmniej 20% przypadków była to zmiana wymuszona, tzn. pracodawca narzucił nowe godziny pracy. To już jest pewien rodzaj zachwiania sytuacji pracowników, oni nie mieli na to wpływu. Co najmniej połowa pracowników w ostatnim czasie pracowała w nadgodzinach. Pracownicy stacjonarni znacznie rzadziej narzekają na problemy z zachowaniem tej równowagi. Brakuje nam kontaktu z kolegami. Duża część z nas chciałaby wrócić do takiego pełnego kontaktu – 60% badanych tak deklaruje.

Jak ocenia Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy, według badań jedna trzecia zatrudnionych deklaruje, że pracuje w całości lub częściowo zdalnie. Częściej odpowiadamy np. na maile i telefony po godzinach. Przed pandemią praca w domu była postrzegana jak przywilej, teraz izolacja staje się coraz bardziej uciążliwa.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj