Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dzieci ze szkół już korzystają z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Facebook Twitter

Kolejne grupy dzieci z częstochowskich i okolicznych szkół korzystają już z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, otwartym przy częstochowskim WORD-zie.

Uczniowie poznają zasady, uczą się reakcji i przepisów w wirtualnej rzeczywistości, przy nowoczesnych urządzeniach, symulatorach i pod okiem specjalistów ośrodka.

Małgorzata Soja: Tutaj jest sala multimedialna, gdzie dzieci będą wysłuchiwała prelekcje, oglądała filmy i dowiadywała się rzeczy na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego. W drugiej sali mamy wirtualne przejście dla pieszych dla uczniów z klas młodszych, trzeciej klasy szkoły podstawowej. Prowadzący przeprowadza dzieci, poprawnie przez przejście. Te zajęcia cieszą się bardzo dużą popularnością. Miejsce jest adresowane do przedszkolaków, do uczniów szkół podstawowych – młodszych klas.

Małgorzata Soja, zastępca dyrektora WORD w Częstochowie oprowadzała nas po pracowniach, gdzie dzieci uczą się i bawią.

Symulatory i projekcje cieszą się największym zainteresowaniem:

Małgorzata Soja: Symulator pojazdów. Kilka programów. Można zmierzyć się z uczestnictwem w ruchu drogowym w rozmaitych warunkach (…). Są tu programy, dzięki którym zobaczymy jak jeździ się podczas deszczu, podczas śniegu z rozmaitymi prędkościami.

Mali uczestnicy szkolenia sprawdzają, w realnych warunkach swoje przygotowanie i znajomość przepisów.

Uczą się także na temat pierwszej pomocy:

Małgorzata Soja: W kolejnej sali dzieci uczą się udzielania pierwszej pomocy. Też cieszy się dużą popularnością. To bardzo istotna kwestia świadomości, jak zachować się aby pomóc drugiemu człowiekowi. W kolejnej sali mamy symulator czasu reakcji – symulator zderzeń, dachowania połączony z czasem reakcji. Bardzo istotna kwestia percepcji. Jak zachować się, jak wyobrazić sobie w takich warunkach co może się wydarzyć. To oczywiście są warunki bardzo bezpieczne, kontrolowane, więc można sprawdzić, czym kończy się np. jazda bez zapięcia pasów bezpieczeństwa.

Po centrum oprowadzała nas wicedyrektor Małgorzata Soja z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Swoje szkolenie z ruchu drogowego przechodzili akurat uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 25.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024