Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Działka po dawnej kopalni Szczekaczka na sprzedaż. Miała być kiedyś atrakcją turystyczną

Facebook Twitter

Starosta częstochowski wystawił na sprzedaż działkę po dawnej Kopalni Rud Żelaza Szczekaczka, dziś w Brzezinach Wielkich, na terenie gminy Poczesna. Czterdzieści lat temu, już po zamknięciu, kopalnia miała być lokalną atrakcją turystyczną, ale się nie udało. 

fot. Pixabay

Mieszkańcy pamiętają, że kopalnia znajdowała się we wsi Brzeziny-Kolonia w gminie Poczesna, czyli dla częstochowian zaledwie sześć kilometrów od Starego Rynku w naszym mieście. Kopalnia fedrowała od stycznia 1962 do końca marca 1979 roku. W trakcie swej działalności Szczekaczka wydobyła 3 500 tys. ton rudy żelaza, a jej wyrobiska liczyły 95 km.

Plan udostępnienia kopalni do zwiedzania przedstawiony został przed barbórką w 1977 roku. Szybko jednak okazało się, że koszty zrobienia z kopalni atrakcji na miarę Wieliczki są zbyt duże, a ostatnia wycieczka zwiedziła jej podziemia pod koniec 1983 roku. Potem część eksponatów przewieziono do Częstochowy. Można je oglądać w Parku Staszica, gdzie znajdują się sztucznie wykonane techniką odkrywkową wyrobiska imitujące kopalnię, które poleca Muzeum.

Sama działka po kopalni wkrótce może znaleźć właściciela, to nadal tereny przemysłowe, w sporej mierze nieużytkowane.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj