Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dwa z czterech turniejów szachowych już za nami. Festiwal Tauron Chess 2023 trwa do 31 maja

Facebook Twitter

Częstochowa gra w szachy, obok dzieci i młodzieży oraz członków lokalnych klubów szachowych, popularyzatorzy tej dyscypliny zapraszają do gry kolejnych zawodników. Sprzyja temu Festiwal Szachowy Tauron Chess 2023. Za nami już pierwsze dwa z czterech zaplanowanych majowych turniejów.

Fot. Facebook: Uczniowski Klub Sportowy Hetman Częstochowa

Tauron Chess 2023 trwa

W ogólnodostępnej rywalizacji w kategorii otwartej, podczas pierwszej odsłony festiwalu zwyciężył Piotr Piesik:

Piotr Piesik: Udało się wygrać pierwszych 5 partii. Na pierwszej szachownicy zawsze grywa zawodnicy najlepsi rankingowo, którzy zdobyli do tej pory najwięcej punktów. Wcale partie nie są proste, punkty wręcz muszę przeciwnikom wyszarpywać. Trzeba dużo wysiłku, żeby zdobyć jakiekolwiek punkty, a co dopiero zdobyć ich dużo. Dzięki szachom mam obecnie siatkę znajomych w całej Polsce. Niektórzy są moimi przyjaciółmi, a mam też wielu znajomych w takich krajach jak Czechy czy Słowacja.

Szachy zbliżają, mówił nam szachowy mistrz. Majowy cykl turniejów, którym patronuje Radio Jura jeszcze trwa. Kolejne rozgrywki w Hali Sportowej Częstochowa zgromadziły przy szachownicach uczniów szkół ponadpodstawowych, ale szachy nie znają ograniczenia wieku:

Elżbieta Pyrkosz: Zmieniliśmy turniej w festiwal szachowy. Zauważyliśmy wielkie zainteresowanie wśród dzieci, wśród juniorów. Obsada zgodnie z oczekiwaniami bardzo bogata, fajna frekwencja. Wszyscy raczej z zadowolonymi minami tutaj chodzą. Przyjechało do nas dużo zawodników z innych miast – z Rybnika, z Katowic, najwięcej z województwa śląskiego, łódzkiego. Szachy budzą coraz większe zainteresowanie. Mamy na przykład wśród uczestników mistrzynię Polski dzieci do sześciu lat i mamy zawodników, którzy mają już prawie 90 lat.

– mówi Elżbieta Pyrkosz z Uczniowskiego Klubu Sportowego Hetman Częstochowa. Szachy są zaraźliwą grą, wystarczy poznać jej zasady, a okazuje się, że mogą być dla wszystkich:

Piotr Piesik: Szachy są jedną z tych gier, w które można grać przez całe życie i wcale nie trzeba kończyć kariery po 30 czy 40. W szachy grywają nawet 80-latkowie, a zdarzają się i 90-latkowie, jednym z nich był taki nasz częstochowski senior, pan Stefan Szczerba, który miał ponad 90 lat, a mimo to dalej uczestniczył w turniejach. Nigdy nie jest za późno. Trzeba naprawdę dużo nad sobą pracować. Można zacząć w każdym wieku, a i tak może to sprawiać przyjemność

– dodaje utytułowany szachista Piotr Piesik. Na koniec maja jeszcze dwa turniejowe dni: 30 maja zagrają dzieci z najmłodszych klas, począwszy od zerówki, a dzień później uczniowie z klas 5-8 z podstawówek. Festiwal Tauron Chess 2023 poleca Radio Jura.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj