Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dwa nowe rezerwaty przyrody. Działania RDOŚ w Przyrowie i Janowie

Facebook Twitter

Latem będziemy znów szukać atrakcji i aktywności na łonie natury. Na przeciw odpowiedzialnym turystom wychodzi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

RDOŚ
fot.gov.pl

Działania RDOŚ w Przyrowie i Janowie

W efekcie ich działań w naszym regionie powstaną dwa nowe rezerwaty przyrody. Są już projektowane, m.in. na terenie Złotego Potoku:

Natalia Zapała: Trwają prace nad utworzeniem nowych rezerwatów przyrody w województwie śląskim w ramach akcji 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych. Pośród propozycji przekazanych przez Regionalną Dyrekcji Ochrony Środowiska wytypowano dwa obiekty zaproponowane do objęcia ochroną rezerwatową, jest to projektowany rezerwat przyrody o roboczej nazwie Babski Las oraz Góry Gorzkowskie, oba położone na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Złoty Potok.

Mówi Natalia Zapała z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Jeden z nowych rezerwatów obejmie tereny gminy Przyrów, a drugi ma zostać zlokalizowany w gminie Janów i otrzyma najprawdopodobniej nazwę: rezerwat przyrody Góry Gorzkowskie. Potrzebne są jeszcze ostatnie uzgodnienia:

Natalia Zapała: Po przeprowadzonych oględzinach terenowych uzgodnione zostaną nazwy obiektów, ich granice, cel, przedmiot lub przedmioty ochrony. A zwieńczeniem pracy będzie opracowanie projektu Zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska ustanawiającego Rezerwat, które zgodnie z procedurą poddane zostanie uzgodnieniu, w tym z Regionalną Radą Ochrony Przyrody. Na początku roku utworzony został nowy, już 66. rezerwat przyrody w regionie o nazwie Kochanowicki Grąd.

Z okazji 100-lecia Lasów Państwowych, w kraju ma powstać 100 rezerwatów przyrody. Dwa z nich zostaną wyznaczone na terenie gminy Janów oraz gminy Przyrów. RDOŚ cały czas podejmuje działania, które umożliwią objęcie najcenniejszych obszarów województwa śląskiego przyrodniczą ochroną.

Natalia Zapała: Na początku kwietnia zawarto porozumienie między katowicką Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach, dotyczące współpracy nad utworzeniem nowych rezerwatów przyrody. Natomiast już niebawem zostanie powiększony dwukrotnie jeden z najstarszych rezerwatów przyrody w regionie Rezerwat Wielki Las. Zostanie utworzona również dla niego otulina.

O akcji RDOŚ w Katowicach, mówiła rzecznik instytucji Natalia Zapała.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024