Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Duże zainteresowanie służbą w WOT

Facebook Twitter

30 osób sprawdziło zasady pełnienia służby w 'terytorialsach', kolejnych ponad tysiąc kandydatów czeka na taką możliwość. Coraz więcej chętnych do służby w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Do Gliwic przyjeżdżają mieszkańcy całego województwa, by podczas tak zwanego zapoznania dowiedzieć się jak wygląda 16. dniowe szkolenie podstawowe oraz szkolenia rotacyjne.

materiał prasowy

To jeden z kroków na drodze do Wojsk Obrony Terytorialnej, w których służyć mogą osoby w wieku od 18 do 55 lat. Każdy kto chce dołączyć do „terytorialsów” najpierw powinien się zgłosić do Wojskowej Komendy Uzupełnień w swoim rejonie.

W tym dniu poznają też dowódcę batalionu, w którym będą służyć. Jak podkreśla ppłk. Sławomir Kożuch, dowódca 131 batalionu lekkiej piechoty w Gliwicach, każdy z tych kandydatów może być dla wojska wielką wartością:

Ludzie Ci mają różnorakie doświadczenie cywilne i wiele z nich można wykorzystać także w wojsku. Mogą więc nie tylko się uczyć wojskowego rzemiosła, ale i sami nauczyć czegoś swoich kolegów.

Jak dodał dowódca 131 blp trzeba pamiętać także o tym, że to czego nauczymy żołnierza on wykorzysta później na rzecz lokalnej społeczności.

Wśród kandydatów, którzy w tym tygodniu odwiedzili jednostkę znaleźli się między innymi nauczyciel, były policjant, ratownik WOPR, pielęgniarka i górnik. Na zapoznaniu pojawiło się także małżeństwo:

Żona mnie nakręciła na WOT i bardzo się z tego cieszę. Nie sądziłem, że spotkam tu tak fantastycznych, otwartych żołnierzy. Już nie mogę się doczekać szkolenia. – powiedział z uśmiechem pan Daniel. Jego żona, pani Anna przyznała, że wojsko to marzenie sprzed lat:

Zawsze chciałam być żołnierzem. Kiedyś były jednak inne czasy – byłam za niska no i byłam kobietą. Później pojawiła się rodzina i praca a marzenie spadło na dalsze plany. Teraz w końcu mogę je zrealizować i to nie sama a z mężem.

Tak zwane zapoznanie to jeden z kroków na drodze do Wojsk Obrony Terytorialnej. W jego trakcie kandydaci mają szansę zderzyć oczekiwania z rzeczywistością i zapoznać się z warunkami pełnienia służby w przyszłej jednostce wojskowej. Podczas takiej wizyty kandydat poznaje dowódcę, ma okazję zobaczyć obiekty szkoleniowe oraz zapoznaje się z harmonogramem szkolenia. Kolejnym krokiem, by zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, jest rozmowa kwalifikacyjna. Następnie po pozytywnym przejściu badań lekarskich kandydaci do WOT otrzymają powołanie i udadzą się na szkolenie.
Kandydatami do WOT w korpusie szeregowym mogą być osoby w wieku od 18 do 55 lat. Każdy kto chce dołączyć do „terytorialsów” najpierw powinien się zgłosić do Wojskowej Komisji Uzupełnień.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj