Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Duża pomoc dla Ukrainy. Zebrano generatory, wózki inwalidzkie, kalosze, żywność energetyczną

Facebook Twitter

W częstochowskim Zespole Szkół im. Jana Kochanowskiego podsumowano ogromną aktywność szkół w temacie pomocy dla Ukrainy. Były też podziękowania dla przedsiębiorców oraz placówek oświatowych za niesienie rzeczowej pomocy wschodnim sąsiadom w czasie wojny.

pomoc dla Ukrainy
fot. Pixabay

Doceniono zaangażowanie uczniów, rodziców i nauczycieli

– mówi Rafał Piotrowski – naczelnik Wydziału Edukacji w Częstochowie.

Rafał Piotrowski: Raz się kończy, a za chwilę rozpoczynamy kolejne działania. Poprosiliśmy szkoły ponadpodstawowe o zaangażowanie i dzisiaj też chcielibyśmy im podziękować. Taka bardzo poważna pomoc, bo kilkanaście generatorów, które zebrały szkoły zawodowe ze swoimi partnerami, partnerami czasami biznesowymi, partnerami, u których uczniowie realizują praktyki, uznali, że przy takiej formie współpracy ze szkołami zawodowymi taki gest jest bardzo potrzebny. W liceach zebraliśmy trochę żywności, ale też siostry zakonne w Częstochowie zebrały wózki inwalidzkie, które trafią do inwalidów wojennych we Lwowie.

Pomoc dla Ukrainy

Do Częstochowy płyną między innymi stale podziękowania z Berdyczowa. Zaprzyjaźnieni samorządowcy pozostają w kontakcie z nami, doceniają zebraną pomoc i mówią o tym jakie są dziś główne potrzeby Ukraińców:

Radio Jura: Jakie są pilne potrzeby najbardziej nam potrzebny dla wojsk?

Wasilij Tołoczko: Dla wojska, dla obrony terytorialnej są potrzebne są drony, generatory. (…)

Jak powiedział nam Wasilij Tołoczko, radny miasta Berdyczowa:

Wasilij Tołoczko: Wszyscy w Ukrainie wierzą, ze do kolejnej zimy wojna się skończy, ale ponieważ nie ustają ataki na infrastrukturę energetyczną, wciąż najbardziej potrzebne są generatory prądu, do tego wyposażenie dla wojska – jak drony i noktowizory.

Częstochowskie szkoły są stale zaangażowane w zbiórkę darów, które są dostarczane na terytorium Ukrainy.

Staramy się reagować na bieżąco

– dodaje naczelnik edukacji.

Radio Jura: Wydział edukacji będzie dalej zachęcał do gromadzenia tych najbardziej potrzebnych rzeczy w szkołach?

Rafał Piotrowski: Oczywiście w związku z tym, że też na bieżąco wyjeżdżamy, na bieżąco próbujemy tam jednak na miejscu zobaczyć, jakie są potrzeby. Myślę, że to powoduje też, że wiemy mniej więcej, co w danym momencie jest potrzebne dla Ukraińców, dla tych miast partnerskich. Ostatnio, jak była u nas grupa z Berdyczowa, wzięli ponad trzysta kilo parafiny na świece dla żołnierzy, ale też już sygnalizują, że idą wiosenne roztopy, więc potrzeba im mniej wojskowych butów, a bardziej kaloszy. Żywność energetyczna jest potrzebna

– informował Rafał Piotrowski z Urzędu Miasta.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024