Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Drożej za ciepło w mieszkaniach, ale tylko do kwietnia. Dostawca Fortum uspokaja

Facebook Twitter

Wszyscy już odczuwamy rosnące koszty energii, w kupowanych przez nas towarach. Teraz możemy spodziewać się jeszcze od Fortum nowych, wyższych rachunków za ciepło. Wkrótce powinny dotrzeć do mieszkańców, którzy jeszcze nie otrzymali nowej taryfy.

A to dostawca dla ponad połowy częstochowian:

Jacek Ławrecki: Od pierwszego stycznia cena ciepła dla Częstochowy wzrasta średnio o około 41.5%. Nowa taryfa została zatwierdzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i jest efektem nowelizacji rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie kalkulacji cen ciepła. Nowelizacja tego rozporządzenia uwzględniła wysoki wzrost cen paliw oraz cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Częstochowianie, którzy mieszkają w budynkach ogrzewanych przez Fortum niebawem zmierzą się z wyższymi rachunkami, podobnie jak z cenami gazu czy prądu. Skoro stawki rosną, zarządcy budynków nie mogą postąpić inaczej:

Jacek Ławrecki: Nowa cena obowiązywać będzie okresowo, tzn. do końca kwietnia. Od pierwszego maja cena będzie na poziomie jedynie o 15,3% wyższa niż ceny z grudnia ubiegłego roku. Warto zauważyć, że cena ciepła dla Częstochowy w dalszym ciągu pozostaje poniżej progów dla cen ciepła określonych w tak zwanej ustawie o rekompensatach.

Jak mówi Jacek Ławrecki, rzecznik Fortum, nowe taryfy opłat wprowadzono z początkiem roku. To już jednak kolejna podwyżka cen od lutego 2022 i od wybuchu wojny w Ukrainie. Czym ciepłownicy usprawiedliwiają podwyżki?

Jacek Ławrecki: Wprowadzenie nowej taryfy jest konieczne ze względu na znaczny wzrost kosztów prowadzenia działalności związanej z wytwarzaniem ciepła, w szczególności na kilkukrotny wzrost cen węgla, który jest wykorzystywany w źródłach ciepła zasilających sieci ciepłownicze w Częstochowie.

– dodaje rzecznik Jacek Ławrecki.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 grudnia 2023