Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Drogowe azyle w ochronie pieszych

Facebook Twitter

Azyle dla pieszych ułatwiają bezpieczne przekraczanie dróg. Już zostały w Częstochowie zrealizowane w kilku lokalizacjach.

Zarząd dróg zapowiada kolejne tego typu rozwiązania, które mają przyczynić się do ochrony pieszych na drogach, np. w rejonie szkół. Na środku szerokiej jezdni powstają wysepki:

Tu chodzi o to, by przejście pokonać w dwóch etapach. Zatrzymać się, sprawdzić, z której strony nadjeżdża pojazd i wtedy bezpiecznie się poruszamy i nie robimy czegoś takiego jak wtargnięcie na jezdnie. Jest szereg rozwiązań, które wspólnie z inżynierem miejskiego ruchu i  policją mamy przygotowanych: poprzez wyniesienie skrzyżowań w dzielnicach, poprzez progi zwalniające, cały program związany z bezpieczeństwem pieszych.

Mariusz Osyra pytał o te rozwiązania dyr. Mirosława Kucię-Piekarskiego z częstochowskiego zarządu dróg. Drogowcy budują wyniesione skrzyżowania, progi zwalniające lub progi wyspowe, jak w rejonie ulic: Słowackiego, Korczaka i Bohaterów Monte Cassino. Azyl powstał w pobliżu budowanego aquaparku przy ul. Księżycowej.

Azyl jest to miejsce wydzielone na środku pasa rozdzielającego dwa kierunki jezdni, po to, by pieszy, który będzie przemieszczał się na drugą stronę, miał możliwość i czas na sprawdzenie czy przejście jest bezpieczne, a kierujący by lepiej obserwował to przejście. (…) Kierowcy nie respektują przepisy prawa ruchu drogowego  i na przejściu dla pieszych wyprzedzają. Tutaj już tej możliwości nie będzie, bo ten azyl, ta wysepka, będzie elementem chroniącym pieszego.

– o bezpieczeństwie i przejściach dla pieszych mówił Mirosław Kucia-Piekarski z Miejskiego Zarządu Dróg.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj