Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Droga jest celem. Wernisaż wystawy kolektywu Theseus w Częstochowie

Facebook Twitter

Przy alei Najświętszej Maryi Panny, reprezentacyjnej arterii w centrum Częstochowy, firma Goldenmark otworzyła nowy salon, który będzie jednocześnie wyjątkową przestrzenią do spotkania ze sztuką. Już w piątek 9 września – na oficjalną inaugurację - zaplanowano tam wernisaż wystawy kolektywu artystycznego Theseus.

Goldenmark od ponad dekady dostarcza klientom produkty, których wspólnym fundamentem są wartości dla pokoleń. Wyróżnikiem marki na rynku jest unikatowa struktura oferty – metale szlachetne, diamenty i sztuka, a także największa w Polsce sieć salonów premium oraz zespół ekspertów, którzy pomagają budować majątek w oparciu o bezpieczne i piękne dobra trwałe.

Rozwijając swój nietuzinkowy projekt, pod koniec sierpnia firma otworzyła przy alei Najświętszej Maryi Panny 24 nowy salon, tworząc tym samym wyjątkową przestrzeń do spotkania ze sztuką wartościową i dostępną.

Wyjątkowe wydarzenie na otwarcie wyjątkowego miejsca

Działalność nowego, częstochowskiego salonu Goldenmark oficjalnie zainauguruje wernisaż wystawy „Droga jest celem” kolektywu artystycznego Theseus, tworzonego przez Aleksandrę Cupiał i Szymona Parafiniaka, którzy w swoich realizacjach koncentrują się na poszukiwaniu energii, światła i ruchu. Artyści zajmują się malarstwem, grafiką, rzeźbą i wideo.

Dominujący w naszych pracach motyw labiryntu to symbol naszej wędrówki pomiędzy przeszłością a przyszłością. To pragnienie poznania przyczyny i sensu naszego jestestwa. Nasz umysł zniewolony potrzebą poznania, odciąga nas od ważnego aspektu tej peregrynacji, jakim jest teraźniejszość – „bycie tu i teraz” – wyjaśniają twórcy.

Jak tłumaczą, topos labiryntu wynika z uświadomienia ziemskiej wędrówki jednocześnie w świecie fizykalnym i duchowym.

Jest bowiem wyzwaniem do właściwego odczytania sytuacji i znaków. Naszym życiowym zadaniem staje się̨ odnalezienie właściwego wyjścia, dotarcie do punktu oczyszczenia i wyzwolenie. Zanurzamy się̨ w medytacji, ponieważ̇ obraz jest dla nas medytacyjnym efektem skupienia wewnętrznego. Musi być́ oczyszczony ze zbytecznych form i elementów narracyjnych, przemawiać́ komunikatywną zwięzłością̨ nierozproszoną rzeczami i zjawiskami mniej istotnymi – dodają Aleksandra Cupiał i Szymon Parafiniak.


Droga jest celem

Idea, której kolektyw Theseus daje wyraz w swojej twórczości, jest równocześnie tytułem najnowszej wystawy, która zainauguruje działalność nowo otwartego salonu Goldenmark w Częstochowie.

Przestrzeń, którą otwiera przed nami Theseus, jest tylko pozornie prosta w interpretacji. Ścieżki układające się w labirynt jasno wskazują na szukanie drogi, wyjścia albo skrótu. Jednak im dłużej obcujemy z obrazami, tym mocniej czujemy, że szukanie wyjścia z labiryntu to tylko jedna ze ścieżek w znaczeniu interpretacji obiektów. Może nie chodzi o znalezienie najkrótszej drogi i opuszczenie labiryntu, ale o zrozumienie, że jest on metaforą – czy też esencją – życia? – zaznacza Monika Kossak, kuratorka wystawy.

Przedstawicielka Goldenmark podkreśla, że pod względem możliwości interpretacji, dzieła wystawione pod nazwą „Droga jest celem” otwierają przed nami wiele drzwi, począwszy od złotych bram buddyzmu, a skończywszy na urzekającej prostocie geometrii.

Wydaje się, jakby twórcy chcieli postawić nas na ścieżce pomiędzy bałaganem nagłych zakrętów, a porządkiem, który tworzą jako całość. Co, jeśli ekspozycję potraktujemy jak pytanie „dokąd zmierzam?”. Odpowiedzią będą odbijające się od ścian labiryntu szelesty naszych kroków i myśli, słyszalne i zrozumiałe tylko dla przemierzającego te przestrzenie – dodaje Monika Kossak.

Ekspozycję „Droga jest celem” będzie można podziwiać od 9 września w salonie Goldenmark przy alei Najświętszej Maryi Panny 24 w Częstochowie. W piątek 9 września o godzinie 19 rozpocznie się wernisaż wystawy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.


Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024