Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dosprzętowienie oraz dodatkowe fundusze dla szpitali walczących z epidemią

Facebook Twitter

Województwo Śląskie otrzymało z budżetu państwa dotację w kwocie blisko 3, 8 mln zł na zakup niezbędnego sprzętu medycznego związanego z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jak wygląda przygotowania naszego województwa do szczytu epidemii?

Ile pieniędzy trafiło do Częstochowy na zakup sprzętu?

Częstochowski szpital zakupił środki ochrony osobistej i środki do dezynfekcji, 5 szt. respiratorów, przenośny aparat USG, 2 szt. defibrylatorów, 5 szt. pomp infuzyjnych, 3 szt. ssaków, 5 szt. laryngoskopów, 3 szt. pulsoksymetrów, 3 szt. kardiomonitorów, 10 szt. aparatów (ambu) do resuscytacji, mobilny aparat przyłóżkowy RTG, aparat EKG, urządzenie do masażu klatki piersiowej, 3 szt. lamp bakteriobójczych, 3 szt. urządzeń do dezynfekcji sucha mgłą. Jeszcze na początku marca zarząd województwa zdecydował o przesunięciu z rezerwy ogólnej 1 mln zł z przeznaczeniem na zakup niezbędnego sprzętu, materiałów i środków ochrony indywidualnej do zapobiegania oraz zwalczania zakażenia koronawirusem dla nadzorowanych przez Województwo Śląskie podmiotów leczniczych. W miarę rozwoju sytuacji epidemicznej zabezpieczono dodatkowe środki w kwocie 2,43 mln zł na zakupy środków ochrony osobistej i niezbędnego sprzętu. Szpital w Częstochowie otrzymał 970 tys. zł, w tym na 6 szt. respiratorów, przenośny aparat USG, gazometr, 3 szt. kardiomonitorów, 5 szt. pomp infuzyjnych, aparat EKG, ssak z systemem zamkniętym, wózki do transportu pacjentów, stetoskopy lekarskie, termometry bezdotykowe, aparaty do mierzenia ciśnienia. W regionie jest 7 szpitali, w których znajdują się oddziały zakaźne, dysponujące łącznie 203 łóżkami, 24 łóżka znajdują się w Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie. Szpital na Parkitce jest także oprócz szpitala w Chorzowie miejscem gdzie wybudowano izolatki dla pacjentów.

– tematem zainteresowała się Katarzyna Fica. Łącznie – jak informuje urząd marszałkowski- w województwie śląskim w szpitalach i pozostałych placówkach medycznych pracuje 3,5 tysiąca lekarzy i 6,6 tysiąca pielęgniarek. Żadne inne województwo nie dysponuje tak dużą liczbą podmiotów leczniczych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 lipca 2024