Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Doroczny przegląd słynnej ikony Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

Facebook Twitter

Stan Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej jest stabilny. Odbył się na terenie klasztoru doroczny przegląd konserwatorski częstochowskiej ikony, prowadzony zawsze przed Wielkanocą.

fot. facebook.com/JasnaGoraNews

Takie oględziny pod okiem specjalistów są niezbędne, aby opóźnić procesy starzenia się obrazu.

Stan jest stabilny. Nie mówię świadomie – bardzo dobry, dlatego że wszyscy powinniśmy o tym pamiętać, że to jest obraz, który wiele przeszedł zarówno w swojej najstarszej historii, jak i również tej ostatniej – czasy II wojny światowej. W ukryciu obrazu przez ojców w trakcie okupacji, obraz przetrwał, ale bardzo osłabiony

– ocenia prof. Krzysztof Chmielewski z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej ASP. Opiekuje się obrazem od wielu lat i znów przeprowadził przegląd. Jak dodaje:

Warunki, w jakich Ikona była przechowywana w czasie wojny, wpłynęły na jakość zaprawy malarskiej, która pokrywa deskę. Malunek przez to stał się kruchy i wrażliwy na warunki zewnętrzne.

Jak konserwuje się wieloletnie malarskie dzieło na Jasnej Górze?

To bardzo delikatna ikona, bo zagrożenia dla wizerunku wynikają z tego, że jest namalowany na desce wrażliwej na zmiany temperatury i wilgotności. Stan drewna wpływa na warstwy polichromii, zaprawy i farby. Taka struktura obrazu pod wpływem zmian w wilgotności i temperatury reaguje, a każdy z komponentów zmienia się co powoduje rozwarstwienie i pęknięcia. Prof. Chmielewski wyjaśnił nam, że dlatego prowadzi się co jakiś czas zastrzyki z kleju. Pomaga też najnowsza technologia. W 2013 r. została zamontowana nowa pancerna kaseta, zbudowana z urządzeniami zapewniającymi odpowiedni mikroklimat. Jej głównym celem jest odizolowanie Ikony od klimatu samej Kaplicy.

Dzięki tym zabezpieczeniom sytuacja uległa zdecydowanej poprawie

– podkreśla konserwator. Coroczne oględziny Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej prowadzone są od 1950 roku.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024